| Senorita2000 a întrebat:

Cum se scriu prescurtat pronumele personale de politetebig grinomnia Ta, Domnia Voastra, Domnia Ei, Maria Sa, Maiestatea Sa, Domnia Sa? Imi puteti spune va rog! Funda la cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| onasis1961 a răspuns:

Introducerea inutila a cratimei in abrevierea unor termeni de politete (la genitiv-dativ)

(…) "pe chipul d-lui T a inflorit zambetul" (corect: "… dlui T")
"… micutii elevi ai d-nei inginer…" (corect: "ai dnei inginer"…)

Din aceste exemple se desprind urmatoarele concluzii:

a) Substantivele sus-amintite (domnului, doamnei), folosite ca termen de politete (ce preceda nume de persoane, functii etc.), se scriu fara cratima in abrevieri, deci dlui (domnului); dnei (doamnei); drei (domnisoarei); dlor (domnilor);

b) Cratima se intrebuinteaza in abrevierea pronumelor de politete compuse si a formelor de politete (ce se utilizeaza singure sau insotite de apozitii): d-lui (dumnealui); d-ei (dumneaei); d-ta, d-tale (dumneata, dumitale); d-sa, d-sale (dumneasa, dumisale); d-lor (dumnealor); D-lui (Domnia lui); D-sa (Domnia sa); D-ta (Domnia ta) etc.

1 răspuns:
| fyrelord a răspuns:

Nu cred ca au prescurtari