| Maria_Ana_1996_XN6a a întrebat:

Bună, daca am 4 ore de engleza si am doar 2 note+teza si lipsesc din motive medicale, oare imi poate incheia media?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu te prezinti sa mai obtii inca 2 note vei fi amanata si va trebui sa sustii un examen.
Conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"(4)Numărul de calificative/note acordate semestrial fiecărui elev, la fiecare disciplină de studiu, exclusiv nota de la lucrarea scrisă semestrială (teză), trebuie să fie cel puţin egal cu numărul săptămânal de ore de curs prevăzut în planul de învăţământ. Fac excepţie disciplinele cu o oră de curs pe săptămână, la care numărul minim de calificative/note este de două."

| DeadEvil a răspuns:

Din câte ştiu eu, fiind clasa a 8a cred ca sunt necesare minim 3 sau 4 note pentru a incheia o medie la engleza