| Erin28 a întrebat:

Buna! Daca am la subiectul 3 la bac la romana tema si viziunea despre lume in basmul cult studiat si trebuie sa dau doua trasaturi ale curentului cultural/literar sau ale orientarii tematice, trebuie sa dau trasaturi ale realismului, nu? Adica in asta se incadreaza POVESTEA LUI HARAP ALB.
Insa, in multe carti cu eseuri, vad ca nu sunt date trasaturi ale curentului, ci ale speciei, insa asta nu este in cerinta. Eu am dat, in eseul facut de mine, doua trasaturi ale speciei. Este gresit? Imi puteti explica? In eseul dat de profa la scoala nu sunt prezentate nici macar trasaturi ale speciei, nici ale curentului. Sunt intr-o necunoscuta. Daca scriu trasaturi ale speciei, vor puncta asta evaluatorii? Va intreb, intrucat si pe net, la lucrari facute de profesori, sau din carti sau facute de alti elevi, vad trasaturi ale speciei.

11 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Îți spune cerința de la bacalaureat ce trebuie să evidențiezi. Uneori e apartenența la basm, alteori la basmul cult sau la realism, ar trebui să le ai pe toate pregătite și scrii ce-ți cere.

| Erin28 explică:

Nu, nu iti racesti gura de pomana. Nu esti sigura/ singurul care citeste cartile si operele pentru scoala, insa eu nu am facut realismul la scoala, nu mi s-a predat inca, am o profa care nu preda materia completa. Prin urmare, dat fiind faptul ca nu stiu prea multe trasaturi ale acestui literar, nu ma pot raporat din acest punct de vedere la opera.
Sa stii ca am citit fiecare opera care mi- fost data de profa spre comentat, insa nu mi-a fost predat realismul, cum am mai spus.

| Erin28 explică:

Mai intai ar trebui, desi cred ca poate nu are relevanta, sa incepi sa folosesti virgulele unde trebuie, apoi sa scrii corect "trasaturi ale curentului", nu "a curentului", ca sa poata intelege cititorul mesajul tau.
Intrebarea mea a fost una, iar a ta, alta. Acum, depinde de profesori, daca predau, da sau nu, curentele literare conform programei, mie nu mi s-au predat decat romantismul, simbolismul si pasoptismul, motiv pentru care am pus o intrebare aici. Mie nu imi plac astfel de raspunsuri, ironice uneori, motiv pentru care nu inteleg de ce nu explicati, daca stiti, bineinteles, sau de ce mai raspundeti daca raspunsul vostru nu are o folosinta, daca nu releva nimic?! Nu pentru asta e TPU, ca cei care au nelamuriri sa intrebe? Mai bine va abtineti daca raspunsul vostru nu e folositor.

| Momentan a răspuns (pentru Erin28):

În primul rând, mesajul se înțelesese, dar dacă vrei să fii cârcotașă, deși nu știi nimic, dă-i bătaie.
În al doilea rând comentariul nu era adresat ție, dar nu știu de ce sari așa, iar utilizatirul nu mai e în postura de a susține bacul, a trecut de etapa asta.
În al treilea rând, când dai ignor, nu mai vede utilizatorul ce scrii, deci te agiți de pomană.
Uite de asta nu va mai da informații gratuite, pentru că cine nu le știe zice că-s eronate. Păi nu mai puneți întrebări, măi copii, dacă deja aveți o părere bine fixată.
O zi în continuare!laughing

| Momentan a răspuns (pentru Erin28):

Măi fetiță, tu vrei 10 la bacalatlureat, da' după cum înțelegi un text, clar ai mult de învățat. Poți să-mi dai acum ignor, deși nu mă mai stresez cu așa persoane că n-ai ce face, greu se schimbă gândirea. Bye, bye!

| Erin28 explică (pentru Momentan):

Nu, nu vreau 10 la bac, vreau o nota care sa imi permita sa intru la o facultate, atat, daca iau 8, 50 imi e de ajuns, dar dupa cum au fost subiecte de anul trecut, si nu numai, cred ca o sa ma descurc; 2, nu ma agit degeaba, doar mi-am spus opinia. Eu am precizat clar ca nu am facut in scoala realismul, voiam o explicatie, pe care nu am primit-o. Nu sunt dintr-un liceu de top ca sa fiu mai inainte cu materia, deoarece a fost problema distantei prea mari de casa si, bineinteles, a situatieie financiare, nu toti isi permit sa mearga la licee mai bune.
Pot sa iti spun ca inteleg un text foarte clar, repet, este doar opinia mea personala legata de raspunsul primit.

| Erin28 explică (pentru Momentan):

Nu cred ca am primit vreo informatie, in comentariu nu erau prezentate deloc repere care fac posibila incadrarea basmului cult in curentul literar al realismului, era doar lucrul pe care il stiam, anume caracterul umanizat al protagonistului. Nu, eu una nu prea am inteles multe din comentariu.
Nu poti spune ce capacitati intelectuale are o persona doar comentand. Fiecare pune intrebari, crezand ca cineva îi va raspunde. Nu e nimeni obligat sa raspunda daca nu vrea.

| Momentan a răspuns (pentru Erin28):

Hai reperele le găsești la un singur search pe google. Dacă ai fi întrebat asta, ți-ar fi trimis un site foarte bun pe privat.
Și nu, nu înțelegi un mesaj-> tot repet că acel comentariu i s-a adresat lui Guest10 care fabulează, dar nu te opresc să iei de bun ce zice.

| Guest10 a răspuns (pentru Momentan):

Cu ce anume am fabulat, draga utilizator eminent, infailibil?
Fabulez? Poate am gresit la ceva ce am zis, nu contest. Dar ti se pare fabulatie faptul că am menționat că în basm se întâlnesc cifrele magice, personajele cu puteri supranaturale, că prezintă evoluția mezinului de la casa părintească până la nunta cu fata de impărat? Întreb doar.
O fi realism, nu am citit eu destul, asta nu contest. Dar până la a spune că astea sunt fabulații...

| Guest10 a răspuns:

Mie basmul nu-mi sună a realism... Tema și viziunea despre lume sunt legate de evoluția mezinului, opera bildungs roman al acestuia.
Dai 2 trăsături ale basmului cult, spre exemplu utilizarea cifrelor 3, 7, 9, 12 ca cifre magice, formula de început și de final specifica basmului, sau personajele primesc puteri supranaturale etc.
Cât despre încadrarea într-un curent literar... Încă n-am citit despre asta. Sincer, nu-mi amintesc sa ne fi zis despre așa ceva. Deși poate mi-a scăpat. ups. și mie îmi bate bacul la ușă big grin ca perioada literara, eu as scrie că aparține perioadei marilor clasici.

Recomand, in cele din urmă, Psihotrop - Harap Alb *Pe YouTube. Vezi acolo și alte titluri de bac, poate te ajuta. Versurile le găsești în descrierea videoclipului.

Sper că te-am ajutat!

| Erin28 explică (pentru Guest10):

Da, multumesc mult! Stiu, nici mie nu imi suna a realism, insa asta am gasit ca si incadrare in curent, deoarece este ilustrat "un personaj reformator al lumii basmului, cu un caracter profund uman, ce descopera imbinarea dintre calitati si defecte precum o sinteza a omului. Si desi exista personaje exceptionale, se remarca talentul scriitorului moldovean, care ofera operei elemente din lumea arhaica," iar pe la noi, cine are bani, mananca si bea, iar cine nu, rabda", stratificarea fiind facuta pe criterii economice." Asta am retinut dintrz-o culegere cu eseuri.