| anonim_4396 a întrebat:

Daca am terminat facultatea la Universitate primul an am fost la fara taxa, iar ceilalti doi la cu taxa, ma voi mai putea inscrie anul urmator la o alta facultate in cadrul Universitatii la fara taxa?

Răspuns Câştigător
| StefanMicutzu a răspuns:

Salutare. Vei putea beneficia de inca 3 ani de buget (sau "fara taxa", cum vrei tu sa ii zici). Toti studentii au dreptul la 4 ani fara taxa (asta daca au note ok la examene sau nu au multe restante). Tu ai folosit doar unul din acei 4. Bafta.

| anonim_4396 explică (pentru StefanMicutzu):

Multumesc! Si daca renuntam in anul I la facultate dupa ce am stat un an la buget si schimbam facultatea si intram la fara plata puteam intra la urmatoarea facultate la fara taxa?

| anonim_4396 explică (pentru StefanMicutzu):

Mi-a spus cineva ca primul an voi fi la taxa indiferent daca am medie. Primul an voi fi la taxa iar daca am medie voi putea trece la buget.

| StefanMicutzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu conteaza cate facultati schimbi. Ai 4 ani fara plata de la stat. Daca ai stat un an la o facultate la fara plata si te-ai muta la alta, vei fi la fara plata doar 3 ani, in al patrulea vei fi cu plata.

| StefanMicutzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu conteaza cate facultati schimbi. Ai 4 ani fara plata de la stat. Daca ai stat un an la o facultate la fara plata si te-ai muta la alta, vei fi la fara plata doar 3 ani, in al patrulea vei fi cu plata. Media conteaza, o medie mica e la bag te poate baga la taxa, in functie de mediile celorlalti (dar daca inveti bine si iei examenele din prima sesiune, in al doilea semestru te muta la fara taxa, si iti returneaza si banii pe care i-ai platit pe primul semestru. Eu asa am facut la USAMVb).

| anonim_4396 explică (pentru StefanMicutzu):

Da, dar primul an la noua facultate voi fi la cu plata, chit ca intru la fara plata. Apoi daca am medie pot ajunge la buget.

| anonim_4396 explică (pentru StefanMicutzu):

Depinde si de facultate. La mine la Administratie si Afaceri nu te trecea in al doilea semestru la fara taxa daca aveai medie, doar la sfarsitul anului.

| StefanMicutzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Posibil sa difere de la o facultate la alta asta. Eu stiu ca intrii tot la buget (fara plata) la noua facultate, si intrii la taxa (cu plata) cand se termina aia 4 ani dati de la Stat. Cel mai bine te interesezi la facultatea la care vrei sa intrii, sau intrebi studenti mai mari din acea facultate.

| anonim_4396 explică (pentru StefanMicutzu):

Am beneficiat o data in primul an de buget, data viitoare intru la taxa si daca am medie voi prinde anul viitor la buget (in limita a 4 ani, cum ai spus). Mersi frumos oricum!

| StefanMicutzu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai pentru ce, bafta.

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspuns gresit de la StefanMicutzu.
Pentru a urma a doua facultate pe un loc bugetat va trebui sa platesti taxa pentru anul cat ai fost pe loc bugetat sau sa platesti taxa, conform Legii nr.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"„(6) O persoană poate beneficia de finanţare de la buget pentru un singur program de licenţă, pentru un singur program de master şi pentru un singur program de doctorat.
  (6^1) Persoana care a beneficiat gratuit de şcolarizare în cadrul unui program de studii universitare finanţate de la bugetul de stat are, în condiţiile legii, dreptul de a urma un alt program de studii universitare în cadrul aceluiaşi ciclu de studii universitare:
a) în regim cu taxă, dacă instituţia de învăţământ superior de stat organizează programul şi în acest mod;
  b) în regim gratuit, cu finanţare de la bugetul de stat, în condiţiile în care persoana achită contravaloarea serviciilor de şcolarizare de care a beneficiat anterior cu finanţare de la bugetul de stat, integral sau parţial, în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanţare integrală de la buget.
  (6^2) Încasarea sumei reprezentând contravaloarea serviciilor de şcolarizare se realizează de către instituţia de învăţământ superior de stat care a asigurat şcolarizarea, aceasta având totodată dreptul de a stabili ca plata efectivă a sumei să se realizeze şi în tranşe/rate. Sumele încasate se fac venit la bugetul de stat.
  (6^3) Cu ocazia înmatriculării persoana prevăzută la alin. (6^1) prezintă dovada că a efectuat/efectuează plata prevăzută la alin. (6^2)."

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Asa stiam si eu, ma gandeam ca daca am beneficiat un an de buget, dar totusi am platit doi ani la taxa, as putea sa mai intru din nou la buget cu media de la bac la urmatoarea facultate.

| dannyel86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ioandelasal ti-a explicat prin prevederi legale si nu are cum sa greseasca. Eu am avut 3 ani la buget si unul la taxa. Asta nu-mi da dreptul la un an de buget la a doua facultate pe care vreau s-o fac. happy

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-mi dau seama cum ai stiut, avand in vedere ca ai socotit un raspuns gresit ca si raspunsul cel mai bun.