| DennySa660 a întrebat:

daca faci facultatea la fara frecventa sau invatamant la distanta de unde stii lectiile pe care trebuie sa le inveti pe pentru sesiune? Si de unde le poti lua?

Răspuns Câştigător
| RaduAlx a răspuns:

Uite...la unele facultati exista o platforma online in care porti intra cu un cont care ti-l dau cei de la facultate in momentul in care te inscrii la aceasta.De exemplu la mine asa merge treaba

| DennySa660 explică (pentru RaduAlx):

Imi poti da mai multe detalii? Cat de des te duci la cursuri?

| alessia5158 a răspuns (pentru DennySa660):

Fiecare departament IFR-ID al unei facultati are regulamentele sale. Deci, nu exista reguli, general valabile, pentru toate facultatile care au aceste doua forme de invatamant.In principiul, la forma IFR intalnirile cu tutorii sunt mai dese decat la forma ID.De exemplu, la FSEGA-Cluj, studentii la ID au program in fiecare weekend.
Pentru a-ti face o idee, ti-am gasit un ghid de la Universitetea maritima -Constanta --- citeste-l si te vei lamuri :http://www2.cmu-edu.eu/wp-content/uploads/2015/10/ghid-student-IFR.pdf

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

La aceste forme de invatamant nu esti scutit intru totul de frecventa!--- va trebui sa mergi saptamanal la facultate, la intalnirile fata-in-fata cu tutorii -consilieri, pentru anumite activitati didactice.Cat despre materialul de studiu(pentru o disciplina), il vei gasi in pagina web a fiecarei dicipline tutorate de pe platforma e-learning a facultatii.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie sa iei legatura, la facultate, cu lectorul directional, sa vezi ce cursuri se fac si apoi mergi la ceilalti profesori si-ti copiezi cursurile. Baiatul meu a facut facultatea asa si asa a procedat.

| Violleta2022 a răspuns:

Mai fata, este logic ca pentru sesiune trebuie sa inveti si sa pregatesti toata materia anului sau semestrului respectiv!
Aici este vorba de facultate, nu scoala generala sa va spuna profesoara din ce lectii va va da la teza!