| paunmariana76 a întrebat:

Buna, daca sunt studenta si primesc bursa de merit si ma incadrez si la cea sociala pot beneficia de ambele?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Ordinului MEN nr. 3392/2017, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"CRITERII din 27 februarie 2017
de acordare a burselor şi a altor forme de sprijin material pentru studenţii şi cursanţii din învăţământul superior de stat, învăţământ cu frecvenţă
ART. 18.(1) Studenţii pot beneficia de orice tip de bursă pentru un singur program de licenţă, pentru un singur program de master, cu excepţia burselor pentru stagii de studii universitare şi postuniversitare prevăzute la art. 10.
(2) Un student nu poate primi două tipuri de burse simultan din aceeaşi categorie, dar are dreptul să opteze pentru cea cu valoare mai mare sau care se acordă pentru o perioadă mai îndelungată de timp.
(3) Prin excepţie de la alin. (2), studenţii care beneficiază de bursă socială pot primi şi orice alt tip de bursă reglementat în prezentul ordin."
Fata de aceste prevederi poti cumula cele 2 tipuri de burse, dar nu este obligatoriu ca institutia sa ti le acorde pe ambele, depinde de ce este prevazut in regulamentul de burse, asa ca trebuie sa te interesezi la facultatea ta.