| adeea67 a întrebat:

Buna. Daca vreau sa ma transfer de la profesioanala la liceu, fiind acelasi profil, cum se procedeaza? Mai dau diferente? Daca da, la ce? Eu sunt pe profil de brutar patiser. Pot intra la industrie alimentara? Mentionez ca sunt clasa a-9-a si nu stiu de unde sa ma informez! Imi cer scuze daca am gresit categoria.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De la scoala profesionala la liceu te poti transfera abia dupa cl.a IX-a si vei intra tot in cl. a IX-a la liceu, conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, citez:
"ART. 141.(1)Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
f)elevii care au finalizat clasa a IX-a a învăţământului profesional cu durata de 3 ani se pot transfera doar în clasa a IX-a a învăţământului liceal, cu respectarea mediei de admitere la profilul şi specializarea la care solicită transferul. Elevii din clasele a X-a şi a XI-a din învăţământul profesional cu durata de 3 ani se pot transfera în clasa a X-a din învăţământul liceal, cu respectarea condiţiei de medie a clasei la care solicită transferul şi după promovarea examenelor de diferenţă;"
Vei depune cerere de transfer in vacanta de vara, bineinteles daca ai avut media de admitere cel putin egala cu a ultimului intrat la profilul la care soliciti transferul. Daca transferul se aproba nu va trebui sa sustii examene de diferente, avand in vedere ca intri in cl. a IX-a de liceu.

| adeea67 explică (pentru Ioandelasal):

Iti multumesc din suflet!

| adeea67 explică (pentru Ioandelasal):

Prin media de admitere te referi la media cu care am terminat cls a-9-a profesionala sau cu ce nota am luat la examen?

| Ioandelasal a răspuns (pentru adeea67):

Media de admitere este compusa din media la evaluarea nationala, in proportie de 80% si media generala a anilor de gimnaziu, in proportie de 20%.