| DemonicSoul a întrebat:

Dau funda celui mai bun răspuns.

Tocmai am terminat clasa a VIII-a și am fost admisă cu media 9, 44 la un liceu pedagogic. Aș vrea să îmi pregătesc de pe acum lista cu cărțile pe care le voi citi cât voi sta la cămin, cât și acasă.

Îmi puteți spune ce cărți trebuie citite pe TOATĂ perioada liceului? Mulțumesc anticipat!

11 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

O scrisoare pierduta, Moara cu noroc, Baltagul, Ion, Enigma Otiliei, Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi, Morometii, Harap-Alb, Alexandru Lapusneanul, Zmeura de campie, Femeia in rosu, Maitreyi, Mara.

| BlueDark a răspuns:

Ma mir cum de nu ai ales un colegiu de prestigiu...Cu media asta intrai si la unul dintre cele mai bune din tara...

| DemonicSoul explică (pentru BlueDark):

Mulțumesc! Îmi place liceul pe care l-am ales. Nu e în mijlocul orașului și are o pădure lângă. Mă simt liberă când sunt acolo. Este trupă de teatru, de dans și cor, deci pot să încerc să mai socializez și eu.(sunt o fire mai închisă) Clădirea e una mai veche și îmi dă impresia că sunt pierdută cu mult în trecut. Nu doar atmosfera m-a impresionat, cât și profesorii. Mama și tata au făcut învățat acolo și mi-au povestit foarte multe despre unii profesori care mai învață și acum.

Dacă nu aș fi luat probele cred că aș fi ales să merg la Ibrăileanu sau Negruzzi. Sunt din Iași, de fapt dintr-o comună de pe lângă Iași. happy

| BlueDark a răspuns (pentru DemonicSoul):

Ti-as fi recomandat Colegiul National, pe profil de filologie ar fi fost foarte fain.Eu am terminat acolo, dar nu am ramas in oras...Deci nu prea stiu cum mai e situatia acum.
Am un prieten a carui fiica a facut acolo liceul si a fost super multumita.
Si daca ti se pare ca esti pierduta in trecut in cladirea aia, stai sa vezi holurile de la Negruzzi sau National...Mamaaaa,zici ca e conac... laughing

Eu acum te-am sfatuit ca pe copilul meu, dar e alegerea ta.Multa bafta!winking

| Buzi213 a răspuns:

Completarea fisei de inscriere nu se face maine?

| PsyhoChild a răspuns (pentru Buzi213):

La licee pedagogice se dau probe daca e vorba sa iesi profesor dupa si iti spune daca esti admis/respins dinainte

| DemonicSoul explică (pentru Buzi213):

Nu înțeleg, scuze.

| DemonicSoul explică (pentru PsyhoChild):

Te referi la probele de aptitudini? Pe acelea le-am dat.

| Buzi213 a răspuns (pentru DemonicSoul):

Ce sa intelegi ca eu nu am mai zis nimic de atunci.