| Alexandra1859 a întrebat:

Buna! De ce se spune despre ASE ca nu mai este o facultate buna? Din cate am auzit eu, inca se intra cu medii mari acolo. Sunt curioasă pentru ca nu inteleg acele meme-uri și zvonuri cum că nu ar mai fi buna

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Doar cei care nu au habar ce se intampla la ASE spun prostii ca nu ar fi buna.
Asta este de altfel valabil pentru toate facultatile, comentarii de la neaveniti sua de la prosti care nu inteleg ce se intampla intr-o facultate.
Oameni care au terminat un ASE ajung: director de banci, directori economici, ajung auditori financiari, oragne de control, contabili autorizati, economisti samd.

| GabiDumitrescu a răspuns:

A fost vreodata buna? Daca avem atitia super-economisti in tara asta, de ce e economia sub orice critica?

| haileewatson a răspuns:

In primul rand ASE e universitate nu facultate

| Sure14 a răspuns:

ASE e o universitate cu mai multe facultati.
Ideea este ca ASE a renuntat la examenul "scris" de admitere in favoarea concursului de dosare. Sunt cateva facultati care sunt bune si acum, ultimele medii la buget fiind peste 9, chiar 9.50 la unele facultati. Intrarea de face pe baza mediei de la bac.
Acum, ideea e ca multa lume foloseste ASE drept backup plan. Spre exemplu, eu am dat examen la o alta facultate, dar am aplicat si la o facultate buna din ASE, la REI. Sunt alte facultati dubioade in ASE.
Pe de alta parte, ASE sta bine pe partea de internationalizare si de citari.