| xl0llip0px a întrebat:

De multe ori am auzit diferite modalitati de citire a acestor 3 litere "etc" (etecera, ecetera, etcetera). As vrea sa aflu daca totusi exista o regula anume care explica citirea corecta a acestora.Mersi.

Funda.

Răspuns Câştigător
| RC92 a răspuns:

Se pronunta corect ETCETERA.

4 răspunsuri:
| DyaElla a răspuns:

Eccetera forma corecta de pronuntie a prescurtarii etc., inseamna asa ma departe.
Etc. este un acronim folosit relativ frecvent în limba română, o prescurtare a originalului din limba latină, et caetara, însemnând "şi celelalte." A început să fie folosit în limba română de către corifeii Şcolii Ardelene (vezi şi Şcoala Ardeleană), şi a continuat să fie folosit constant, atât în limba scrisă cât şi în cea vorbită pâna in zilele noastre.

| cipriancx a răspuns:

Conform dex, etcetera http://dexonline.ro/definitie/etc

| Addy5xD a răspuns:

Etceterawinking

| alexdo97 a răspuns:

Se citeste etcetera.