| Lae76 a întrebat:

Ce inseamna brew tea? Dar sun tea? Nu stiam ca exista mai multe modalitati de a face ceai si chiar as vrea sa aflu, daca voi stiti...

Răspuns Câştigător
| dana_7742 a răspuns:

Da exista ceaiuri {si mai ales cele din flori, cum este si musetelul }care prin fierbere sau infuzare isi pot pierde unele principii active.de aceea este ideal sa facem extractie dubla.mai intai vom pune doza de ceai in jumatate pahar de apa rece si lasam 20-de minute sa se elibereze principiile care s-ar distruge la cald. apoi strecuram lichidul, iar peste aceeas doza de ceai vom turna apa fiarta tot cam jumatate de pahar si acoperim pentru a se extrage celelalte principii care au nevoie de o temperatura mai mare. le lasam si pe acestea 20-de minute si strecuram.cand s-a racit, amestecam cele doua extracte.{se numeste extractie dubla }

1 răspuns:
| gaby_6466 a răspuns:

Primul este ceai maron asa se numeste iar al doilea este ceaiul soarelui asa sunt denumite