| MmoooTtttt a întrebat:

Salut, puteti va rog sa imi spuneti, ce as putea sa ma fac daca ma duc la profilurile • mate info • filologie • stiinte sociale • stiinte ale naturii •
Stiu la ce se dă bacu, tezele, ce/cate ore fac si restul, ..si stiu ca sunt chestii diferite dar as vrea sa stiu asa, orientativ.
Nu vreau sa stiu exact toate meseriile de pe profilul x, cam 5-6 la fiecare daca puteti cele mai importante.
Dau funda pentru cel mai bun raspuns.
Multumesc.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| StrongHeart a răspuns:

Nu conteaza intr-adevar,este inca la inceput, dar cu cat se axeaza mai devreme pe ce il pasioneaza, cu atat mai bine, pentru ca profesorii l-ar putea indruma si ar putea invata ce trebuie.
Asadar:
Mate-info a.k.a stiinte exacte se face multa matematica, informatica si fizica.La restul materiilor te lasa mai usor, dar pe astea 3 se pune accent.
Meserii:programator,inginer electric,inginer mecanic,proiectant, inginer constructor, inginer energetic.
Ideea e ca asta e un profil tehnic, cum am spus se bazeaza pe stiinte exacte, pe lucruri care pot fi demonstrate.
Filologie-Asta e profil uman.Se mananca pe paine romana, istorie,. limbi straine engleza si/sau latina(cred); franceza/germana.Aici daca nu te pasioneaza scrisul si cititul, vei avea mult de tocit.Nu se mai pune aproape deloc accent pe matematica,chimie etc.
Dupa ce termini liceul, facultatea de litere ar fi o optiune sau cea de limbi straine.
Stiinte sociale-iarasi uman; Foarte putina mate,fizica,chimie.
Te axezi pe limba romana,istorie,geografie.
Dupa liceu ai ca optiuni: domeniul juridic(drept). studii politice, jurnalism, ştiinţele comunicării, psihologie, sociologie, relaţii internaţionale, administraţie publică.

Stiintele naturii; Se face putin din toate.
Biologie,fizica,chimie,matematica.
Laborant chimist,profesor, geolog.
Cea de geolog mi se pare o optiune foarte buna.
Deci dupa liceu, daca ti-ai gresit profilul nu este nimic grav.
Dar asa sa te orientezi ce iti place tie.
Sper ca ti-am fost de ajutor, mai intreaba, afla ce meserii mai exista si gandeste-te bine ce ti-ar placea sa faci toata viata din placere.

2 răspunsuri:
| abcddcba a răspuns:

Iti spun sincer, nu conteaza profilul pentru ce iti doresti
Am prieteni care au terminat pe mecanica si au ajuns psihologi sau polițiști și prieteni care au terminat pe mate info si au ajuns vânzători la kaufland
Conteaza ambitia ta si dorința, atat

| StrongHeart a răspuns (pentru abcddcba):

Nu conteaza intr-adevar,este inca la inceput, dar cu cat se axeaza mai devreme pe ce il pasioneaza, cu atat mai bine, pentru ca profesorii l-ar putea indruma si ar putea invata ce trebuie.
Asadar:
Mate-info a.k.a stiinte exacte se face multa matematica, informatica si fizica.La restul materiilor te lasa mai usor, dar pe astea 3 se pune accent.
Meserii:programator,inginer electric,inginer mecanic,proiectant, inginer constructor, inginer energetic.
Ideea e ca asta e un profil tehnic, cum am spus se bazeaza pe stiinte exacte, pe lucruri care pot fi demonstrate.
Filologie-Asta e profil uman.Se mananca pe paine romana, istorie,. limbi straine engleza si/sau latina(cred); franceza/germana.Aici daca nu te pasioneaza scrisul si cititul, vei avea mult de tocit.Nu se mai pune aproape deloc accent pe matematica,chimie etc.
Dupa ce termini liceul, facultatea de litere ar fi o optiune sau cea de limbi straine.
Stiinte sociale-iarasi uman; Foarte putina mate,fizica,chimie.
Te axezi pe limba romana,istorie,geografie.
Dupa liceu ai ca optiuni: domeniul juridic(drept). studii politice, jurnalism, ştiinţele comunicării, psihologie, sociologie, relaţii internaţionale, administraţie publică.

Stiintele naturii; Se face putin din toate.
Biologie,fizica,chimie,matematica.
Laborant chimist,profesor, geolog.
Cea de geolog mi se pare o optiune foarte buna.
Deci dupa liceu, daca ti-ai gresit profilul nu este nimic grav.
Dar asa sa te orientezi ce iti place tie.
Sper ca ti-am fost de ajutor, mai intreaba, afla ce meserii mai exista si gandeste-te bine ce ti-ar placea sa faci toata viata din placere.

| claudiad a răspuns:

Nu are importanta la ce profil ajungi in liceu. Facultatea conteaza de fapt. Poti merge la mate info si apoi la facultatea de litere, poti merge la pedagogie si apoi la facultatea de calculatoare. Liceul doar te pregateste intr-o mica masura. Nu te stresa cu materii, teze si BAC. Important e sa mergi unde crezi tu ca iti va placea, sa te ti de scoala si sa iti dezvolti abilitatea de comunicare, cultura generala si modalitatea de invatare si retinere. Nu te ajuta cu nimic in viata media celor 4 ani din liceu, nu te ajuta cu nimic media de la BAC (doar la unele facultati, daca se da admitere, se ia in considerare 25% media de la bac, in rest nu are nici o relevanta). Deci concluzia e sa nu te stresezi cu asta. Daca nu te atrage nici un profil in mod special si vrei sa mergi pe ceva mai serios, du-te pe un profil precum mate-info sau stiintele naturii. De obicei la filologie, pedagogie si alte profiluri tehnologice nu se face nimic la scoala. Spre exemplu, 90% din persoanele ce le cunosc si au fost la profil precum mate info sau SN, au ajuns la o facultate buna si cu un job promitator si de viitor si 90% din persoanele ce au fost la licee tehnologice sau profiluri precum filologie, au ajuns chelneri sau casieri in supermarketuri. (nu blamez nici un job, orice munca trebuie apreciata, ma refer strict din punct de vedere al unui job considerat de viitor, o profesie mai exact).