| autodidact a întrebat:

Bună dimineața, Ce manual(e) de clasa a VI-a îmi recomandați pentru studiul (autodidact) al disciplinei matematică? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Asta nu știu, dar Editura Art are manuale bune; vezi acolo. Anul trecut am avut manuale Art aproape la fiecare materie, iar doamna profesoară de română a și înlocuit manualul de la Editura Didactică & Pedagogică cu unul de la Art.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cele de la clasă, le stăpânești la maximum?

| Yuoia a răspuns:

Oare manualele scolare de clasa a VI-a nu or fi bune?

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Cel de la Minister nu e prea bun, ne-a zis profa că are greșeli (în special probleme greșite). Lecțiile, de asemenea, sunt incomplete (la linii importante în triunghi lipsește linia mijocie, de ex). Deci încearcă să te orientezi, ia și citește lecțiile din mai multe manuale.

| autodidact explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Așa este. Persoane mult mai avizate și mai agere au sesizat aceste deficiente. Unul dintre manuale nu are răspunsuri și sugestii minimale de rezolvare la sfârșit, ceea ce este iarăși inadmisibil. Într-o astfel de situatie, cum spuneai, trebuie căutate și alte surse. La clasa a VI-a, sunt chiar două manuale publicate de aceeași editură (Editura Didactică și Pedagogică). Care dintre ce două să fie mai bun, cu mai puține greșeli și imperfecțiuni, căci manuale perfecte nu există...

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru autodidact):

Asta nu știu, dar Editura Art are manuale bune; vezi acolo. Anul trecut am avut manuale Art aproape la fiecare materie, iar doamna profesoară de română a și înlocuit manualul de la Editura Didactică & Pedagogică cu unul de la Art.