| Anonimulnecunoscut1000 a întrebat:

Buna dimineața, TIGANII se TRAG cumva din același neam cu INDIENII?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt 100 de neamuri indiene.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Există mai mulți indieni, dar cred că te referi la indienii indo-europeni vorbitori de hindi, care sunt majoritari în nordul Indiei.
Da, țiganii vin India. Indienii au o cultură ierarhică, cu caste inferioare și superioare. S-a devodit, pe baza analizei lingvistice și genetice, că țiganii vin din nordul Indiei, din regiunea Punjab, unde erau considerați paria (cuvânt de origine indiană, înseamnă marginalizat dar desemna la origine castele inferioare). Au plecat din India acum vreo 1000 de ani din cauza discriminării, au stat o vreme în Persia, de unde au împrumutat multe cuvinte persane și chiar elemente de mitologie (vezi conceptul de baht), apoi și-au continuat drumul spre Europa. Cuvantul țigan (apărut în documentele medievale de la noi ca "ațigan") vine de la grecescul "Αθίγγaνοι" ("de neatins"). Djuvara a legat, oarecum discret, acest cuvânt de starea lor groaznică din India ("O scurtă istorie a românilor", pag. 78), în timp ce alții consideră că numele "athigganoi" ar fi fost folosit inițial pentru a desemna o sectă creștină.

| FredericChopin a răspuns:

Cam da dar îs diferiți că și cum ai spune limba ENGLEZA și ENGLEZII îs din aceiași neam cu GERMANII da îs dar...E vb de secole care sa u schimbat multe... înțelegi cam așa îs și ȚIGPANII i cu INDIENII oricum îs populație MIGRATOARE adică înseamnă că în ANTICHITATE au fost EXPULZAȚI din INDIA

| FredericChopin a răspuns:

Singura ASEMANARE E CA ÎS o populație MIGRATOARE tot din India ce e drept dar de sute de ani deci