| Andrei1859 a întrebat:

Bună TPU! Se poate face licența într-un domeniu, iar masterul și doctoratul în alte domenii? De exemplu licență teologie, master litere și doctorat filosofie.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Baiatul meu are licenta in drept si masterul in agricultura. Nu-i nici-un bai!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am uitat: se pare ca doctoratul se poate da numai in domeniul in care ai licenta sau masterul!

| doctorandus a răspuns:

Dap, singura problema este ca o combinatie licenta+master va fi recunoscuta in alta tara doar daca ele au fost in acelasi domeniu. Iar doctoratul este recunoscut doar de la caz la caz (individual).

Atfel, el nu a avut decat patru clase si a fost admis direct la studii de doctorat: https://en.wikipedia.org/wiki/Poerbatjaraka

| J0B0MAT a răspuns:

Masteratul se poate sigur în orice domeniu.De doctorat din câte știu trebuie să aibă legătură ori cu licența, ori cu masterul.

| Hyperion7 a răspuns:

N-am mai auzit așa ceva...

| mODIN a răspuns:

Eu am facut licenta la litere, masterul in management si economie, iar de doctorat inca nu m-am apucat dar sunt in discutii cu cei de la psihologie. Se poate, dar trebuie sa vezi cum faci fata schimbarii de domeniu si la ce te ajuta, in mod concret.