| Girly97 a întrebat:

Poate Duolingo sa inlocuiasca alte metode de invatare a unei limbi straine?

13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu, e la nivel prea jos

| Adry05 a răspuns:

Duolingo de fapt e doar pentru genii... te învață în 3 zile nivel de nativ, dar suntem noi prea reduși și nu ne putem ridica la nivelul aplicației sad

| Girly97 explică (pentru Adry05):

Si ma bucur ca stie sa vorbeasca frumos. Eu nu jignesc pe nimeni si trebuie voi sa ma jigniti. Nu-mi vine sa cred ca sunt romanca!

| Adry05 a răspuns (pentru Girly97):

Ce-ai fată ești cu capu? cine a zis ceva de tine? doamne ferește rolling on the floor ăștia se simt jigniți și când nu se zice un cuvânt despre ei. Nu-ți convine că ești româncă, poți să pleci că nu-ți ducem doru.

| Wr3nch a răspuns:

Poate fi folosit ca si un supliment pentru cei care invata limba straina dar nu poate inlocui metode traditionale. Duolingo te invata notiuni esentiale pentru a purta conversatii, dar daca vrei sa stapanesti o limba la un nivel bun trebuie sa studiezi considerabil mai mult. Nu mai mergea nimeni la Litere daca ai putea ajunge traducator sau interpret cu Duolingo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care sunt acele alte metode de invatare care-s mai bune decat Duolingo? Exista ceva mai bun decat Duolingo? Nu prea cred...

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sper că glumești rolling on the floor)))

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adry05):

Nu glumesc. Metodele traditionale si reverso sunt niste mizerii. Duolingo te invata bazele cu care apoi poti citi, folosi dictionare, si convorbi cu persoanele care vorbesc acea limba si sa avansezi. Profesorii si Literele sunt niste mizerii, te invata ce vor ei sa te invete si contra cost. Limbile se actualizeaza si rareori vei vorbi cum se vorbea in anii 80. Nu e problema mea ca romanii in general nu suporta sa socializeze cu strainii din motive precum arfe.

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai zis atâta prostii acolo încât nici nu știu de unde să pornesc și ar trebui să scriu un roman cu explicațiile. Nu stau să-mi pierd timpul astfel, deci baftă la învățat limbi străine cu duolingo rolling on the floor

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Loool, profesorii sunt niste mizerii si duolingo e perfect. Ia zi, ai luat note mici pe la scoala la limbi straine si de acolo frustrarea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Am luat doar 10 curat si la engleza si la franceza dupa ce am folosit Duolingo. In rest, doar 8 si 9.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adry05):

Nu serios daca stii sa-l folosesti corect ajungi departe cu acele fundamente si sfaturile de ti le zice cand deschizi aplicatia. Adica: sa socializezi direct cu persoanele vorbitoare de acea limba, sa scrii compuneri, sa traduci dintr-o limba in alta, sa reformulezi fraze etc. Da, nu sta cineva pe capul tau sa o faci zicand ca repeti anul si mai trebuie sa platesti inca o data taxa facultatii, dar asta nu inseamna ca daca vrei sa inveti nu o poti face gratis...

| MaryMaria333 a răspuns:

Reverso ii iar bun. Pui cuvantul si til traduce