| Nimeni91 a întrebat:

Buna dragii mei! Eu sunt in clasa a XI -a la profilul filologie si ma intreb cate ore de latina trebuie sa fac intr-o saptamana? In orar am 4, insa am inteles ca ar trebui sa fie doar doua. Mi-am intrebat diriginta si dansa a spus doar ca asta e orarul, ca nu are ce sa faca.

13 răspunsuri:
| unu3doi2trei1 a răspuns:

Faci cumva hibrid, pe doua saptamani?

| Nimeni91 explică (pentru unu3doi2trei1):

Da,fac,insa, desi nu am facut online cand era randul meu sa stau acasa, am luat lectiile cu totii de la colegi si am recuperat. Acum, de o saptamana, facem ore numai online....desi avem rata de infectare cu coronavirus de 0, 60, asta e, dupa alegeri, primarul a inchis tot.

| unu3doi2trei1 a răspuns (pentru Nimeni91):

Dacă ai orar pe 2 săptămâni, atunci se poate explica de ce ai 4 ore ÎNTR-O SĂPTĂMĂ în loc de 2. Le ai pe toate într-o săptămână, iar în a doua săptămână nu mai faci.

| Nimeni91 explică (pentru unu3doi2trei1):

Ba da, fac latina in fiecare saptamana, cate 4 ore.

| Marian7777 a răspuns:

4 ore de latină doar în cazul în care alegi opțional latină! Și eu sunt la filologie a 12-a și mereu am avut 2 ore de latină. E ceva în neregulă cu asta, cred.

| Nimeni91 explică (pentru Marian7777):

Da...nu am les nici macar un optional. Nu m-ar deranja asa de rau daca profesoara nu ar insista atat cu gramatica si scrierea( nu am facut niciodata latina in mod serios si anul asta am profesoara noua). Chiar nu stiu ce sa fac....ma deranjeaza faptul ca dansa nu intelege ca, clasa noastra nu are notiuni de latina, insa dansa tot ne da exercitii de rezolvat la gramatica.
La tine cum este?

| Marian7777 a răspuns (pentru Nimeni91):

La mine punea accent pe gramatică în clasa a 9-a mult. Nici la noi nu voia să înțeleagă că nu le prea avem cu latina. Din a 10-a am studiat tot felul de prostii cu viața lui Caesar, etc... Mi se părea așa de inutil. În a 11-a faci textulețe care cică aparțin a lui Cicero majoritatea. Noi le citeam și le traduceam pe caiet și la teste ne dădea să învățăm traducerile, dar și în latină. Mereu voia mai mult de la noi. La o colegă de a mea i-a pus 9 și nu avea greșeală așa mare și cică vrea mai mult de la ea. pe bune? Și în a 12-a tot texte facem... Dacă ai și tu cartea aia roz/roș/mov înseamnă că s-ar putea să face din cartea pe care am făcut eu..Nu înțeleg de ce trebuie și teză la așa ceva. Dar mă rog.

| Nimeni91 explică (pentru Marian7777):

O, da...cartile astea sunt...le detest, sunt as ade grele si, in plus, clasa mea nu stie deloc latina. Nu stiu ce oi face la teza.

| Marian7777 a răspuns (pentru Nimeni91):

Sunt grele... adică depinde și de prof. noi cere prea mult. chiar dacă sunt a 12 a și am bacul. Asta nu mi-a plăcut la filologie. latina. degeaba pentru mine e. nu știu cum dați voi testele sau astea, dar încearcă să înveți că nu ai altă solutielaughing transferul

| Nimeni91 explică (pentru Marian7777):

Stadiul meu la mate este cel de cartof, de asta am optat pentru filo. Nu cred ca ma mai pot transfera acum, intr-a 11 -a, la un alt profil care sa nu fie umanist.

| Marian7777 a răspuns (pentru Nimeni91):

Depinde de persoană la persoană! Evident că ar trebui să faci pregătire să ajungi în rând cu ceilalți. Oricum și la filologie e destul de fain, dar și greuț dacă nu știi să înțelegi la materiile socio-umane, româna, etc. Se intră mai ușor la filologie, dar oricum este și greuț. Dacă ai nevoie de ajutor cu ceva la care poate mă pricep ( fără Franceză, Latină laughing), știu doar așa la nivelul meu cât de cât ), poți apela oricând aici!

| Nimeni91 explică (pentru Marian7777):

Care nivel la latina al celorlalti? Nimeni, in afara de profrsoara asta, nu preda( cu adevarat) latina in scoala mea si nici macar un elev nu are vreo notiune de latina, pentru ca nu au facut pur si simplu.

| Marian7777 a răspuns (pentru Nimeni91):

Mai la noi profa preda latina si unii colegi de-ai mei mai stiu ceva ceva, dar noi cum avem bacul, avem o scuza ca trebuie sa invatam pentru bac si sa ne dea mai usor laughing