| Nimeni91 a întrebat:

Buna dragilor! Imi puteti explica si mie cum functioneaza google classroom si google meet? Am aflat azi ca vom face ore online de maine pe aceste platforme, insa nu stiu cum functioneaza.

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Tu să ai un cont de google, restul face proful

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Google Classroom e platforma pe care se vor posta lecțiile și temele, iar Google Meet (Hangoust Meet înainte) e platforma pe care veți face conferințele video, adică orele în sine. Nu sunt așa greu de folosit, o să te obișnuiești repede. Noi am făcut pe Classroom imediat după vacanța de primăvară.

La început e creat un domeniu al școlii în cadrul google, în care se fac conturi de școală pentru fiecare profesor și fiecare elev în parte. Iar apoi, în platforma Classroom se creează un spațiu al școlii, unde fiecare clasă cu fiecare materie vor avea locul și unde vor fi înscrise conturile profesorilor și ale elevilor. Acum o să urmeze ca diriginta să vă dea conturile de școală la fiecare, cu care va trebui apoi să vă conectați pe Classroom. Sunt făcute cam după același model (prenume.nume@numelescolii.ro, sau nume.prenume@numelescolii.ro). Pe calculator/laptop toată treaba se face dintr-un singur program, browserul/navigatorul de internet (exact asta cu care ai intrat pe TPU), unde dai căutare „Google Classroom" și intri acolo să te conectezi. Și din Classroom se va face toată treaba, Meet fiind integrat în el cu linkuri permanente pentru fiecare materie. Deci nu e necesar să intri separat pe net pe Google Meet. Eventual poate o să trebuiască să intrați și pe email (Gmail) dacă vă vor trimite ceva profesorii pe acolo, dar vi se va spune. Pe telefon/tabletă nu se mai folosește browserul, ci 2 aplicații: Google Classroom și Google Meet și Gmail în cazul în care trebuie să intrați pe mail (ăsta e deja preinstalat pe cele mai multe telefoane). Toate merg bine și pe telefoane și tablete mai slăbuțe, nu sunt consumatoare mari de resurse. Doar că trebuie să pui parolă la telefon/tabletă ca să te poți conecta pe Classroom, așa au făcut din nu știu ce motive de securitate. Și chiar dacă sunt 2 aplicații, toată treaba se va face tot din Classroom, Meet fiind instalat doar ca să permită intrarea pe video, la ore.

Uite niște tutoriale despre cum exact se folosește Classroom:

https://youtu.be/eGS6YcrIPXk

https://youtu.be/tvvlWJWwxZA – ce face aici la inceput de tot, cu inscrierea la cursuri, se poate să nu fie necesar dacă directorul a introdus deja toți elevii la toate cursurile

https://youtu.be/_VYlktfhGMY

https://www.youtube.com/watch?v=jRKri8675iM

https://youtu.be/Kxio5x2mEIY

https://youtu.be/CcYuCzWjwKE

https://www.youtube.com/......tps?/watch

| Nimeni91 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nimeni91):

Cu multă plăcere happy Când ai întrebări sau nedumeriri poți întreba oricând big grin

| Jokers666 a răspuns:

Pai prima data te loghezi cu un cont de al tau de google adica ma refer pe Classroom uite aici te loghezi https://classroom.google.com/u/0/h si dupa ce te-ai logat cu contul, o sa iti apara mai multe materi care le-ai tu la scoala sau daca nu apare iti va da profesorii sau diringintele/diriginta niste coduri care poti sa le bagi acolo pe classroom la fiecare materie imparte si daca vrei sa bagi un cod o sa vezi sus la dreapta un plus (+) foarte mare, imposibil sa nu il vezi si acolo bagi codul respectiv, si incaz de nu sti ceva poti sa ma contactezi.Bafta!

| Nimeni91 explică (pentru Jokers666):

Multumesc mult de sfaturi! Diriginata mea a mai pomenit ceva de un grup pe clasa, cu toti profesorii, acesta se poate face cu ajutorul acestor platforme? Am tot cautat pe net si nu am gasit mai nimic.
O sa vad maine cum si ce, intrucat noi am facut ore numai pe zoom sau pe skype, si de aceea imi e putim mai greu la inceput.

| Jokers666 a răspuns (pentru Nimeni91):

Da te inteleg stiu cum e, lasa ca pe parcurs o sa inveti cum se foloseste platformele astea ca oricum nu e asa de greu cum pare. Eu iti urez cu succes si bafta in ceea ce faci tu! happy big grin

| Nimeni91 explică (pentru Jokers666):

Multumesc!