| Nimeni91 a întrebat:

Buna dragilor!
Recent m-am uitat peste programa de bac pentru istorie, desi nu sunt in clasa a 12 a si spre surprinderea mea, am gasit ca sunt numai 9 capitole.
Intrebarea mea este: programa cuprinde absolut toata materia de bac sau mai sunt si alte cateva lectii pe langa? Va intreb acest lucru, deoarece in unele carti de sinteze pe care le-am gasit pe net apar mai multa materie si mai multe date.

7 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Daca era aia de anul trecut, e normal sa fie puține, ținând cont că s-a scos la toate probele materia din sem II.

| zilog a răspuns:

Dacă tot e proba la alegee d ece nu dai la biologie psihologie
lucruri din astea mai simple, pentru ca la istorie trebuie să ții minte numere ani date
și multe nume de oameni + sute de povești

mie biologia mi-se pare floare la ureche o glumă extraordinar de simplu

| Nimeni91 explică (pentru zilog):

Sunt la filologei, iar istoria este proba obligatorie a profilului, cum este matematica pentru mate info. Deci, da, nu prea am de ales. Cand am ales sa dau la filologie, am facut acest lucru din nevoie: nu sunt deloc, dar deloc, buna la matematica.

| zilog a răspuns (pentru Nimeni91):

Simplu dai la PSIHOLOGIE ca este tot un fel de anatomie cu biologie asa la mișto o chestie simplă rău de tot
dacă aloci 10 zile si nu faci nimic altceva gata iei nota 10 la psihologie garantat
Eu am facut liceu de matematica nebuneasca cea mai complicata matematica
mai ales ca se numea colegiu avea si mai multa matematica nebuneasca si abstracta
coletgii mei au invățat matematică de mine nu s-a lipit
si am luat proba la alergere la PSIHOLOGIE si am obtinut nota 8, 62

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce crezi ca exista programa daca ar putea cuprinde si ce nu e in programa?

| Nimeni91 explică (pentru anonim_4396):

Intrebam doar de curiozitate... de exemplu, eu am gasit pe net programa la limba si literatura romana care cuprinde numai autorii obligatorii atat pentru uman, cat si pentru real, fara acei autorii si fara acele continuturi onligatorii doar pentru profilul uman. Ma gandeam ca poate si la istorie mai sunt si continuturi suplimentare, nespecificare, cele prezentate fiind doar cele obligatorii, si pe langa, altele.

| BilaRomânească a răspuns:

Da sunt 9 capitole. este usoara si poti lua chiar nota mare daca ai ambitie