| Notdiq0 a întrebat:

Buna! Eu iau bursa de merit și știu ca o sa îmi intre banii mâine. Dacă am peste 10 absente știu ca nu o mai primesc pe luna respectiva. Întrebarea mea este, dacă eu lipsesc mâine o mai primesc? Am deja 7-8 absente și ma gândeam ca se numără absentele de joi sau ceva de genul.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca maine vei primi bursa, fiindca nu s-a facut sistarea ei, banii au plecat din banca, dar pe viitor cred ca ti se va sista bursa, fiindca absentele se acumleaza si cum ai deja cateva, plus lipsitul de la scoala joi si vineri, se aduna o gramada de absente, cate 5-6 absente pe zi, pentru fiecare materie la care ai lipsit, asadar urci usor la peste 20 de absente, iar bursa iti poate fii suspendata.
Apropo, absentele nu sunt pe luna, ci pe tot anul si la fiecare 20 de absente se scade 1 punct la purtare.

| Violleta2022 a răspuns:

Absentele sunt pe tot anul, nu pe fiecare luna in parte, deci bursa se taie complet, daca aduni mai multe absente.