| mirelaaaaaa a întrebat:

Eu sunt clasa a 8 a si am nevoie de putin ajutor.La examen(romana)trebuie sa scriu toate exercitiile in propozitie sau pot scrie direct raspunsul?

Răspuns Câştigător
| vali1985 a răspuns:

La evaluarea nationala la limba si literatura romana trebuie sa dai raspunsuri in enunt la majoritatea exercitiilor, exceptand cel cu sinonime si cele de gramatica.
Sper sa iti fie de folos si acest videoclip https://www.youtube.com/watch?v=85tJlv7GuOE.
Succes!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este necesat să scrii în propoziție. Dezvolți propoziția cu subiect și predicat, iar mai apoi rezolvi exercițiul.

Evită "Propoziția este/Răspunsul este:", și formulează mult mai detaliat, exemplu: "Propoziția alcătuită este:".

| PsyhoChild a răspuns:

Daca vrei sa dai o impresie buna da