| DeCeMaiContează a întrebat:

Eu sunt in clasa a 10-a si vreau ca din semestrul 2 sa ma mut la alt liceu.In momentul actual sunt pe profilul de stiinte sociale si ma voi duce la acelasi profil, doar ca pe intensiv engleza(acum sunt la simplu, adica fara intensiv).Am 2 intrebari:
1. Daca ma mut la intensiv engleza, va trebui sa dau diferenta la engleza?
2.As putea totusi sa ma mut daca media mea din clasa a IX-a este mai mica decat cea a ultimului elev promovat in clasa din liceul unde vreau sa ma transfer? Am mai pus o intrebare zilele trecute pe TPU despre acest lucru si am aflat ca nu as putea, dar ar merge daca in semestrul acesta voi avea media mai mare decat cea a ultimului promovat din clasa unde vreau eu sa ma mut? Imi doresc mult sa ma transfer in acel liceu, si de asta intreb...
Astept raspunsuri serioase!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Va trebui sa sustii examen de diferenta la engleza.
2.Nu te poti transfera din sem.II al clasei a X-a daca ai avut media de promovare a cl. a IX-a mai mica decat a ultimului promovat din clasa unde vrei sa mergi, conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 152. Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
b)în cadrul învăţământului liceal, elevii din clasele X-XII/XIII se pot transfera, de regulă, dacă media lor din ultimul an este cel puţin egală cu media ultimului promovat din clasa la care se solicită transferul;"

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Da, va trebui sa dai diferenta la engleza.
2. Daca te muti dupa primul semestru, media ta de anul trecut ttrebuie sa fie mai mare decat a ultimului din clasa respectiva. Media din timpul anului acesta se va lua in considerare doar daca te muti in vacanta de vara (cand media ta din clasa a zecea trebuie sa fie mai mare decat a ultimului din clasa).
Nu uita ca in clasa respectiva trebuie sa fie un loc liber ca sa te muti.

| DeCeMaiContează explică:

Va multumesc pentru raspunsuri! happy