| Sayurichan112 a întrebat:

Bună... Ieri am dat examenul la română și din emoție am scris ca și titlu EVALUARE NAȚIONALĂ fix așa...
Chestia asta se consideră semn?
Menționez că am scris pe a doua pagină, nu pe aia unde se scriu toate datele...
Mi-e foarte frică de faptul că mi se poate anula...
Sau am despărțit o propoziție pentru a vedea felul lor. Acelea se consideră semne? Vă rog spuneți că nu :/

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuia sa pui titlul, cred ca se poate considera semn. De asemenea, nu trebuia sa incercuiesti sau sa subliniezi pe foaie. La 5 trebuia doar sa subliniezi propozitiile fara sa precizezi felul lor iar la 6 trebuia doar sa faci propozitia. Intreaba un profesor, desi cred ca poate fi anulata. La propozitii poate nu ti-o anuleaza deoarece am mai vazut tipul asta de sublinere, dar sa scrii titlul...

| Sayurichan112 explică (pentru anonim_4396):

Întrebasem un profesor și a zis că pot să-l pun...

| anonsiam a răspuns:

Nu mai, stai calm. Toate profesoarele spun ca la fraze cel mai bine e sa delimitezi, sa încercuiești, sa subliniezi. Pentru ca dacă nu faci tu asta, o va face corectorul și desigur îți scade din punctaj. Despre titlu nu știu ce sa zic, dar nici el nu cred ca o sa conteze atat de tare. Stai calm, ai sa vezi ca va fi bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonsiam):

Nu mi se pare corect sa te depuncteze ca trebuie sa analizeze corectorul fraza. In barem se puncteaza, in ordine crescatoare:

-creearea a 2 propozitii
-construirea frazei atributive
-fraza sa fie introdusa prin ''sa''

Asta este meseria corectorului, sa corecteze si sa verifice. In barem nu se specifica ca fraza trebuie impartita.Si apropo, nu toate profesarele spun acest lucru. Spre exemplu profesoara mea asta spune: ca fraza nu trebuie impartita, ca asta este sarcina corectorului. La fiecare exercitiu spune in barem exact ce trebuie sa faci, iar analizatul frazei nu este mentionat. DECI nu are de ce sa iti scada din punctaj in aceasta privinta.

| anonsiam a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing))))) bine dacă zici tu mult noroclaughing)) conteaza foarte foarte mult de persoana care îți corectează. noi când am întrebat-o pe profesoara dacă se considera semn ea a zis "pai și cum altfel sa demonstrezi ce fel de propoziție e"
dacă dai peste o profa ca a mea sigur depuncteaza
happy

| anonsiam a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate la exercițiul in care trebuia sa construiește o atributivă nu era chiar atat de important sa desfaci fraza, dar la 5 mi se pare esențiallaughing) idk. totuși nu te enerva in halul astalaughing)