| Diana1990A a întrebat:

Bună ziua, o întrebare va rog. Pentru un salariu net 3500 și brut 6200 cum se calculează maternitatea?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Indemnizatia pentru concediul de maternitate este de 85% din media salariului brut pe 6 luni din cele 12 luni a stagiului de cotizare, conform OUG 158/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 25.(1) Cuantumul brut lunar al indemnizaţiei de maternitate este de 85% din baza de calcul stabilită conform art. 10. "
Daca media salariului brut pe cele 6 luni este de 6.200 lei atunci indemnizatia bruta lunara va fi de 5.270 lei.