| Lyy a întrebat:

imi puteti spune cum se alcatuieste prezentul continu la afirmativ negativ si interogativ la persoana a3a,la limba engleza, multumesc funda

Răspuns Câştigător
| monalisa87 a răspuns:

Afirmativ-subiect(he/she/it)+ is+verb+ing(exemplu-he is learning)
negativ-subiect(he/she/it)+ is not(sau isn't)+verb+ing(exemplu-he is not learning/ he isn't learning)
interogativ-is+subiect(he/she/it)+ verb+ing(exemplu-is he learning?)

3 răspunsuri:
| TeDrqq a răspuns:

Poi la afirmativ se adauga un ed in coada daca este verb regulat
EX:
work:
I worked yesterday.
la negativ pui didn`t (verbul de negatie precedat de prepozitia simpla "n" cu apostrof t )
EX:
I didn`t work yesterday

iar la interogativ se pune did i?
EX:
Did you work yesterday?

Sper ca te-am ajutat (la pers a treia e la fel doar ca pui persoana respectiva unde am pus eu "I" ) funditaaA?

| TAzOVsKY a răspuns (pentru TeDrqq):

Asta cu ed nu e past simple tense?

| MalinaAndreea a răspuns:

Prezentul continu se foloseste pentru actiuni care au loc in momentul vorbirii.
Af: Subiect + is+Verb la forma 1+terminatia -ing--->Sharon is playing bascketball in this moment
Int:Is+S+V1+-ing--->Is he washing the dishes now?
Neg:S+is+NOT+V1+-ing--->She is not buying a new dress at this moment.
Sper ca ai inteles...