| anonimdsfdg45656 a întrebat:

imi puteti spune si mie ce experiment chimic pot face cu varul stins! multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Dacă ai o soluţie de Ca(OH)2, supranumit şi var stins, şi sufli în ea, vei obţine carbonat de calciu sub forma unei tulbureli care apare în eprubetă.
În aerul pe care îl expiri se găseşte dioxid de carbon. În momentul în care sufli în soluţie, dioxidul reacţionează cu hidroxidul de cupru şi astfel se formează carbonat de calciu şi apă, prin ecuaţia Ca(OH)2 + CO2 = CaCO3 + H2O.

2 răspunsuri:
| Ady3835 a răspuns:

Nu te juca cu varul stins, doar daca ai mai facut asta si esti chimist dalaughing. nu as vrea sa iti spun una aici pe site care provoaca orbirea.NU! nu te sperii chiar exista.

| Ady3835 a răspuns:

Se obtine varul calcinat!