| Lacramioara_6794 a întrebat:

Imi puteti spune si mie va rog din tot un exemplu ed sursa de caldura (nu sorele focul etc.)la scoala profesorul ne-a facut un experiment a pus amonia intr-un recipient si apoi l-a stins cu otet; mai stiti astfel de exemple?

2 răspunsuri:
| Baiaaanca a răspuns:

Bicarbonatul de sodiu, il poti stinge cu otet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reactiile chimice exoterme sunt reactii care au loc cu degajare de caldura. Mai multe gasesti pe net, eu sunt prea batrana sa mai tin minte exemple.
Bicarbonat de sodiu cu otet. Se degaja bioxid de carbon-daca apropii o flacara (cu grija) vei observa ca se stinge.
Aici: http://www.kids-science-experiments.com/bendingwater.html gasesti multe experimente interesante, le gasisem pentru fiul meu.
PS: daca le traduci, da-mi-le si mie te rog (mie mi-e lene:D )