| lovemusic605 a întrebat:

Îmi spuneţi, vă rog, cei care ştiţi, ce materii se fac la liceu la profilul chimie-biologie (ştiinţe ale naturii) şi de câte ori pe săptămână fiecare oră, din fiecare clasă, dacă se poate? Spuneţi-mi, vă rog, atât de orele de la profilul simplu, cât şi de cele de la bilingv - engleză! puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| Dan1989P a răspuns:

Buna! Pai faci :
Chimia, biologia, fizica, matematica, tehnologia informatiei si comunicatiei, informatica, stiinte socio-umane, religia, romana, franceza, engleza, desen ( odata la 2 saptamani ), muzica (odata la 2 saptamani ), istoria si sportul.Pai:
1.Intra IX-a :3 ore de chimie, 4 ore matematica, 2 ore de romana, 2 ore de engleza, 2 ore franceza, 3 ore fizica, 1 ore religie, o ora de sport, 3 ore de biologie.
2.Intre X-a:4 ore de matematica, 2 ore biologie, 3 ore fizica.
3.Intra XI-a:3 ore chimie, 4 ore matematica, 3 ore biologie, 3 ore de fizica.
4.Intra XII-a:5 ore matematica, 3 ore fizica, 3 ore de biologie, 2 ore de optional-chimie ( istoria chimiei) si 2 ore chimie.
La bilingv o sa ai 5 ore de limba straina, 3 ore de engleza ( depinde ce obiect alegi, daca alegi engleza ai 5 ore de engleza sau la franceza ai 5 ore de franceza), 2 ore de fizica pana intra XI-a, o ora de chimie tot pana intra XI-a, 2 ore de desen, o ora de muzica, 4 ore de romana, o ora de biologie pana intra XI-a, o ora sau doua de latina doar intra IX-a si X-a, 2 ore geografie, 2 ore de istorie, 2 ore de matematica si T. I. C(tehnologia informatiei si comunicatiei)pana intra XII-a si 2 ore de stiinte socio-umane, o ora de sport si spaniola o sa faci intra XI-a si XII-a.

| lovemusic605 explică (pentru Dan1989P):

Păi, vezi că eu nu m-am referit la profil de filologie, ci tot de chimie-biologie, doar că şi bilingv - engleză. Există acest profil! Din câte am auzit eu de la cunoştinţe de ale mele, faci aceleaşi materii ca şi la profilul simplu, doar că faci în plus într-un an geografia Angliei, în altul istoria Angliei sau a Statelor Unite şi chestii de genul, de cultură, doar că în engleză. Oricum, nu prea o cred cu spaniola. Aia poate la filologie, dar la biochimie nu prea cred. Merci pentru. răspunsul detaliat, oricum!

| Dan1989P a răspuns (pentru lovemusic605):

Bine, dar orele de la bilingv sunt cam aceleasi cu cele de la filologie! Ba da! Spaniola o faci dintra XI-a!

| lovemusic605 explică (pentru Dan1989P):

Poate tu aşa ai făcut, dar eu nu prea cred. Şi de ce neapărat spaniolă? Dacă eu vreau altă limbă? Poate eu vreau ca, pe lângă engleză şi franceză, să fac germană, sau ceva de genul. Mie oricum mi-e numai bine dacă cunosc cât mai multe limbi străine. Oricum, până ajung eu în a XI-a, poate se schimbă multe. Sunt abia în a VII-a, dar am vrut să mă interesez! happy

| Dan1989P a răspuns (pentru lovemusic605):

Nu tu alegi limbile straine! Poate intr-adevar se pot schimba multe. Dar limbile straine nu se aleg, asa cum vrei tu! Vei urma un anumit orar cu anumite obiecta! Oricum bine ca vrei sa te interesezi!

| lovemusic605 explică (pentru Dan1989P):

Ştii care-i faza? Depinde şi de şcoală, şi de profesorii pe care îi ai. Uite, eu de exemplu trăiesc în Oradea, unde se face engleză, franceză şi germană! Numai la Liceul Pedagogic ştiu că sunt şi profesori de spaniolă şi la Liceul Don Orione de italiană. În rest, nu ştiu să se facă alte limbi decât de cele trei menţionate. Oricum, eu îţi dau fundă pentru. un răspuns foarte detaliat. Merci de păreri! Chiar mă ajută!

| Dan1989P a răspuns (pentru lovemusic605):

Iti multumesc foarte frumos, si da, depinde si de liceu! Eu ti-am spus deoarece asa era cum vreo 8-9 ani cand am absolvit eu liceul. Dar in fine, programa asta a inceput sa se prosteascaa...

| lovemusic605 explică (pentru Dan1989P):

Mda, aşa e... straight face

| Dan1989P a răspuns (pentru lovemusic605):

Am auzit de saptamana asta, altfel...Cum a fost?

| lovemusic605 explică (pentru Dan1989P):

... Destul de bine, dar un pic dezorganizat. A trebuit să renunţăm la câteva activităţi, deoarece vineri, 6 aprilie, n-am mai fost la şcoală, fiindcă era deratizare. În rest, era bine. Am făcut cu diriginta lucruri despre Londra în limba engleză (căci noi suntem clasă de engleză intensiv, în ciuda faptului că nu avem chiar atâtea ore de engleză câte ar trebui pentru o asemenea clasă), luni am vizitat oraşul, cu cele mai importante obiective turistice şi istorice. De asemenea, am făcut salată (de fructe sau de legume, în funcţie de ce ne-am adus) şi am vorbit despre droguri cu profesoara de biologie. Am jucat marţi unii fotbal, alţii volei, am pictat ouă, ne-am jucat şah, dots, dame etc. Joi am fost la sera din oraş unde era foarte cald laughing, apoi am urcat pe un deal... Deci, chestii de genul, dar pentru. că s-au scos unele activităţi, de aceea mi se pare un pic dezorganizat. Bine acum, e şi primul an şi pentru. noi, şi pentru. profesori. straight face Oricum, destul de OK.winking

| Dan1989P a răspuns (pentru lovemusic605):

laughing Dar vad ca nu toate scolile s-au distrat asa de bine ca voi... Uni nu au facut nimic... Dar dupa parerea mea era mai bine fara aceasta saptamana, deoarece ramaneti in urma cu materia si asta nu e asa de placut!

| lovemusic605 explică (pentru Dan1989P):

Da, şi eu am realizat că numai ne prelungeşte anul şcolar cu o săptămână. Acum, vacanţa de vară este, în loc de 13 săptămâni, de 11 săptămâni! Căci o săptămână s-a luat pentru. vacanţa de paşti, iar cealaltă pentru. "Şcoala altfel", că vezi-Doamne, nu se consideră săptămână de predare. Atunci, nu ştiu după ce ne-a mai băgat săptămâna! Rămânem şi în urmă cu materia, şi ne prelungeşte anul şcolar. Bine că alte ţări au mai multe "Săptămâni altfel", să zic aşa, şi totuşi reuşesc să fie la curent cu materia, deci ei au tot 3 luni întregi de vacanţă de vară. Numai noi rămânem în urmă şi avem vacanţa de vară mai scurtă, doar vde 11 săptămâni, în loc de 13. straight face

| Dan1989P a răspuns (pentru lovemusic605):

Numai Ministerul Invatamantului de la romani poate fi asa de ...Nici nu am cuvinte.

| lovemusic605 explică (pentru Dan1989P):

Bine zici straight face

| Dan1989P a răspuns (pentru lovemusic605):

Numai la noi vezi asa ceva...

17 răspunsuri:
| Holocaust a răspuns:

La chimie-biologie găseşti cel mai de căcat orar dintre toate profilele.Adică eu la profilul ăsta sunt, şi mi se pare din cale-afară de dezorganizat şi deplasat.
-în clasa a 9-a, DOAR două ore de chimie, două de biologie, 3 de fizică, 4 matematică, 4 română, o oră de opţional(bio/chimie), 4 ore limbi străine, o oră informatică, două ore TIC, una de istorie, una de geografie, una de religie, una bucată logică şi una bucată muzică/desen. E cam aceiaşi chestie cu profilul de mate-info.
-în clasa a 10-a e acelaşi căcat.
-în clasa a 11-a şi a 12-a parcă, avem la alegere 4-5 ore de opţional. îşi amintesc ăştia că avem nevoie de mai multe ore de biologie/chimie(nu doar câte 2 pe săptămână) că dăm bac, şi cam asta e.
La bilingv engleză presupun că se fac multe ore de englezălaughing iar accentul se pune pe chestiile de profil uman, deci puţină matematică/chimie/biologie...Probabil că pe unele materii nici nu le mai fac.Nu ştiu, nu-i domeniul meu.

| lovemusic605 explică (pentru Holocaust):

Sincer, mie nu mi se pare dezorganizat. Recunosc, e un orar mai greu, dar aşa e normal la liceu. Din câte ştiu eu, clasele a VII-a (în care sunt eu momentan), a IX-a şi a XI-a sunt cele mai grele. Ai un orar foarte încărcat în ele şi ţi se pare aiurea, dar asta e, n-ai ce-i face. Deci, e un orar greu, dar nu dezorganizat! Şi, îţi spun şi ţie, vezi că eu nu mă refer la profilul de filologie, ci tot la cel de biochimie, doar că şi bilingv - engleză. Există profilul! Din câte ştiu eu, faci aceleaşi materii ca la profilul simplu, dar faci în plus într-un an geografia Angliei, în altul istoria Angliei sau a Statelor Unite şi chestii de genul, de cultură, doar că le faci în limba engleză!

| DryX a răspuns:

La profilul simplu incepi cu vreo 3 ore de chimie si ajungi la 6 (de la a9-a la a10-a). Biologie incepi cu 3 si cred ca ajungi la 4 sau 5.in rest romana 4 ore si mate 4/5/6.