| Jack99 a întrebat:

In analiza matematica e important sa inteleg vecinitati si limite de siruri? Vreau sa invat limite de functii si in carte ma tot pierd in o gramada de notiuni abstracte despre vecinitati. Eu vreau sa trec sa rezolv probleme cu limite de functii, cum faceam mai demult.

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Bai, e important, da. Timpenie mai sinistra ca analiza cred ca doar trigonometria a fost. Si spun asta ca om caruia i-a placut geometria in spatiu din generala si care o minca pe aia pe piine...

| Jack99 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nici nu mai tin minte cand faceam vecinitati, dar de limite imi aduc aminte si vreau sa le fac. Dar nu as trece mai departe sa nu las gauri. Unde as putea sa invat, ma refer la ceva video-uri?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Jack99):

Nu lasi niciun gol, la bac nu s-au dat niciodata vecinatati pentru ca nu ai ce face cu ele.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Jack99):

Cauta profi pe YT, erau vreo doi din Romania chiar care pusesera lectii de mate explicate frumos.

| LPCTSTR a răspuns:

Nu, nu ai nevoie de vecinatati si restul, trebuie doar sa stii conceptul... ca e vecin happy in rest, ce ai de la limite, derivate, etc. gasesti in exercitiile de bac de la subiectul 3.

| PainTech a răspuns:

Cu vecinătățile nu prea o sa ai treabă. Substanța e la limite.