| notorious1919 a întrebat:

In ce consta bacul la romana? Subiectul 1 este pe baza unui text am inteles. Si la 2 tot ceva sa-ti exprimi parerea sau punctul de vedere. Ar trebui sa invat in general pentru subiectul 3? Multumesc

2 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Dacă știi niște gramatica de baza, subiectul 3 e cel pentru care ar trebui sa înveți (sa memorezi adică).

| weloveit a răspuns:

La subiectul 3 de obicei o sa ai. Caracterizati un personal dintr un roman interbelic studiat, sau caracterizari relatia dintre doua personaje, sau povestiți actiunea petrecuta in basm. Etc. Chestii pe care le inveti in liceu si pe care trebuie sa le memorezi. La subiectul 2 o sa ai un citat de ex si sa ti spui parerea despre el si la sub 1 o sa fie un text si o sa ai de ex dati un sinonim pentru cuvantul... X.