| Derude a întrebat:

Buna!
In curand termin liceul si inca nu stiu ce sa fac dupa Bacalaureat. M-am gandit sa merg un an in strainatate sa imi fac niste bani deoarece parintii mei nu cred ca ma vor putea sustine si sa imi platesc eu facultatea anul viitor. De asemena, m-am gandit sa merg la Facultatea de Litere la Limbi Moderne (engleza, germana) la Cluj, doar ca nu stiu in ce consta admiterea, care sunt mediile necesare, etc. O alta varianta ar fi Scoala de Subofiteri de politie, dar nici acolo nu stiu detalii.
Ce parere aveti?

4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Într-un an în străinătate nu ai șanse să îți strangulare bani. Abia după al 3 lea an poți să începi să îți pui la ciorap. In primul an când ajungi in tara respectivă ești în fugă de căutat un loc de muncă, locuință, hrana, necesitățile de zi cu zi. De fapt în primii 2 ani de ședere sunt cheltuieli decât să faci economii.
Mai bine îți faci facultatea in țară, te străduiești să înveți bine pentru a nu plăti taxe, îți poți lua un job part-time la un fast-food sau ospătar și te poți întreține singur pe banii tai la facultate.
Nu-ți recomand sa pleci in străinătate, tu ești încă cu informațiile proaspete din liceu, luandu-te cu munca peste hotare vor apărea stresul, grijile, responsabilitatea, vei spune că mai stai încă un an și un altul, nu o sa mai fie ca la început. Stai in țară, în străinătate nu umblă câinii cu covrigii in coadă.

| Kogaion a răspuns:

Ai putea sa dai si la militari sau la politie, unde nu sunt taxe de scolarizare si ai cazare si mancare asigurata.

| Andersen2k18 a răspuns:

Interesează-te de facultăti,caută site-ul și vorbește la secretariat să aflii mai multe detalii despre facultate. Si nu neaparat sa intrii la taxă,poți intra si la buget(Trebuie sa ai o medie mare in bac sau admitere in caz ca dai) și nu vei plătii nimic, decât căminul care nu e foarte scump, mai ales în Cluj. Dacă nu te descurci cu banii la facultate, iar parinții nu au venitul necesar pentru a te intretine, poti aplica la o bursă socială care se acorda studeților a căror venit a parintilor este scăzut, pentru ași continua studiile. In străinatate e și mai greu sa te intreții ca țara ta, pierzi un an stând cam degeaba prin afară. Gândeste-te de mai multe ori păna la decizia finală.

| Jaegerjaquezz a răspuns:

Ideea ta nu E rea, dar daca apuci sa pleci e greu sa te mai întorci în țară sa dai la facultate pentru ca intr-un an nu cred ca vei strânge suficienți bani pentru o facultate întreaga, daca tot ai de gând să pleci, mergi e o idee foarte buna in plan profesional si poti urma chiar acolo o facultate in timp ce vei avea un job.part-time daca esti isteț te vei descurca de minune. Succes