| DidduCocolino a întrebat:

In timpul celui de-al doilea razboi mondial, un spion a descris statutul de dezvoltare al tarii. Imi puteti spune cine a fost?

3 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Întrebarea asta sună de parcă ai auzit-o la telefonul fără fir. Poți să o reformulezi astfel încât să aibă sens?

Nu conține niciun detaliu, niciun context, nimic care să sugereze la ce te referi concret.

| DidduCocolino explică (pentru johnnny123):

Asa ne-a formulat-o la scoala... Este vorba despre o persoana care a spus ceva despre Romania. Ni s-a mai spus ca persoana aceasta era un spion si ca evenimentul a avut loc in timpul celui de-am doilea razboi mondial. Doar atatea date stim. sad Desi am cautat, nu am reusit sa gasesc.

| johnnny123 a răspuns (pentru DidduCocolino):

Nu cred că profesorul a intrat la oră și v-a întrebat din senin "Cine este spionul care a spus ceva despre România?"

Cu siguranță întrebarea a fost pusă într-un anumit context, într-o oră de curs care v-a oferit toate informațiile necesare.

Altfel este ca și cum v-ar fi întrebat "Care este numele actorului care a jucat în filme?"