| anannnnannnn a întrebat:

Buna. In vara am dat bacul la mate, rom si geografie iar la mate nu l-am luat si am incercat din nou in toamna si nici atunci. Acum intrebarea mea este: daca in vara nu il iau, in toamna il pot da doar la mate sau trebuie din nou la toate pentru ca este a4a oara? Eu sunt de parere ca am sa reusesc de acesta data dar vreau sa stiu totusi cum sta treaba. Multumesc frumos!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti solicita in scris sa dai BAC-ul doar la materia la care nu ai avut nota de trecere, mentionand ca celelalte raman cu notele primite anterior.

| Marian12123 a răspuns:

Dacă ai luat peste 5 la toate nu este obligatori dai doar la ce vrei tu.
Si peste 20 de ani se cunosc notele de la bacalaureat dacă ai luat 5 la toate nu trebuie să dai din toate doar la alegere.
De exemplu: daca ai luat mate 4, rom 4 și geografie 5 și vrei sa dai din nou Bac-ul trebuie să dai din mate si rom obligatori doar dacă ai luat peste 5 poți la alegere. Sper că ai înțeles daca nu suna la secretariat la școală și va zice același lucru ca mine.

| anannnnannnn explică (pentru Marian12123):

La rom si geografie am luat note bune. Vrei sa spui ca a4a oara cand dau la mate trebuie sa mai dau si la una din cele 2 la alegere?