| TheUnluckyClaudiu a întrebat:

Am 20 de ani si vreau sa iau BAC-ul dar nu stiu cum sa procedez. Prima oara cand l-am dat in clasa a 12-a l-am picat la mate si bio iar la romana am luat 5 si ceva. Nu am mai incercat pentru ca m-am angajat, banii i-am investit in alte chestii. Acum m-am gandit mai bine si vreau sa il dau in "toamna" adica pe la sfarsitul lu' august, dar faza e ca nu stiu daca sunt capabil ca pana atunci sa pot invata destul pentru a trece bac-ul. Eu nu mai tin minte multe chestii si de aceea daca vreau sa ma apuc de meditatii, trebuie sa ma ia de la 0, profesoara... precizez ca acum lucrez de luni-vineri si as vrea sa stiu daca merita sa imi strofoc capul vara asta cu bacu sau sa il las pe anul viitor si sa incep pregatirile din toamna (septembrie, octombrie). Vreau parerea voastra, multumesc!

Răspuns Câştigător
| FruttiFresh300 a răspuns:

Începe din toamna meditațiile. Interesează-te de mediatori, de materie și ia-ti un an ca să poți învăța tot pentru că acum vei fi presat de timp și foarte stresat.

4 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Boss, la facultate in sesiune invatam cu o noapte inainte pentru o materie care are un curs de 100-200 de pagini laughing)
Bacalaureatul este foarte usor, poti sa inveti materia intreaga si intr-o saptamana daca te ambitionezi. (fara gluma happy )
Pune mana si trage de pregatiri, invata si singur si fa temele + variante de bac.
Ai toate sansele, pana in august dai de 3 ori bac-ul.
Problema la tine este sa fii implicat si sa iti acoperi toate golurile.
Daca ai o profesoara sau profesor bun la pregatire, o sa iasa bine.
Ideea este sa nu renunti si sa fii putin mai optimist. Pana la urma urmei, altii cum pot si tu nu poti happy?
Pe langa IQ-ul care diferenteaza creierele intre ele, toti avem aceeasi structura si chimie in creier laughing (facand abstractie de persoanele care se nasc bolnave sau au alte afectiuni de sanatate )
Succes!

| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu te-ai pregatit temeinic anul care tocmai a trecut, cum crezi ca ai putea sa-l iei, daca materia nu mai este inca proaspata in mintea ta?
Pregateste din toamna, cu seriozitate si da-l la anul!

| MagicOneT a răspuns:

Bac la mate, bio si romana, probabil esti la profil real, mate-info.
Mai bine te inscrii la un liceu la alt profil, ceva tehnologic cu un bac mai usor. Banuiesc ca se poate face un transfer sau asa ceva...

| TheUnluckyClaudiu explică (pentru MagicOneT):

Tehnologic am fost, Telecomunicatii profulu'