| iLovePizza51 a întrebat:

În vara anului 2019 m-am înscris la o facultate (Universitatea Politehnică), dar după puțin timp am renunțat. Am stat 3 săptămâni. Întrebarea mea este, dacă anul acesta, în vară, vreau să mă înscriu la o facultate (Universitatea de Vest), pot să mă înscriu fară nicio problemă la buget? Trebuie să prezint anumite acte cum că am mai fost înacris la o altă universitate la buget?

6 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Daca alea 3 saptamani la UPT le-ai facut la buget poti sa te inscrii la orice alta universitate vrei dar din cei 3 ani (atatia sunt la UVT in general) doar 2 o sa-i faci la buget, pentru unul vei plati taxa.

| 1231242 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Ba, nu, asta se aplică doar dacă ai făcut un semestru nu 3 săpt.

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, de buget nu mai poti beneficia.
Se poate beneficia odata in viata, indiferent ca ai facut 1 saptamana de scoala sau 4 ani de facultate.

| Furnicuta000 a răspuns:

Tu la inceputul anului ai semnat un contract de studii care e pe tot anul ( pentru anul universitar 2019-2020). Adica statul plateste scolarizarea ta pentru anul ala. Un roman are dreptul sa faca GRATUIT un ciclu de licenta, unul de masterat si unul de doctorat. Tu deja ai beneficiat de un an din ciclul gratuit, chiar daca nu te-ai dus la facultate (e alegerea ta daca te duci sau nu) deci la cealalta facultate trebuie sa platesti un an. Din cate stiu poti alege ce an vrei sa platesti.

| iLovePizza51 explică (pentru Furnicuta000):

Și îmi trebuie anumite acte care să ateste că am făcut un an la buget? Când am renunțat, parcă am primit ceva, dar nu îmi mai amintesc sigur.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru iLovePizza51):

Nu stiu exact de ce acte ai nevoie pentru ca nu am fost in situatia asta dar la admitere trebuie sa duci exact ce duc si ceilalti candidati (adica dosar cu diploma de bac, foaie matricola, copie buletin, adeverinta medicala etc). Nu stiu daca cine a fost inscris la facultate la buget intra intr-o baza de date sau ceva de genul si te poate gasi acolo sa isi dea seama ca ai mai fost la buget. Probabil ca nu. Dar si daca te duci acolo si le spui ca nu ai mai urmat o alta facultate la buget, va fi nasol cand vor afla adevarul. Deci frumos ar fi sa le spui de la inceput si iti vor explica ei cum se procedeaza, de fapt iti vor pune ei la dispozitie tot.