| BaiatulDePeTPU a întrebat:

Buna

Intrebare adresata celor care au terminat sau inca fac o facultate:

Ce facultate as putea sa urmez, nu conteaza ca e grea sau usoara, dar sa am si putin timp liber. Termin la filologie, deci nu vreau medicina, poli, dar nu vreau nici la drept. Ma gandeam la marketing, dar nu sunt sigur ca as face fata.
Sfaturi?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt doua chestii aici de care ar trebui sa tii cont:
1. Facultatea trebuie sa o faci acolo unde iti doresti foarte foarte foarte mult, unde simti ca trebuie sa te duci cu orice pret, fiindca este o etapa dificila si care necesita multa daruire. Sincer, mai bine nu faci facultate daca nu esti atras de domeniu si nu iti doresti din toate puterile sa-l faci.
2. Poti avea putin timp liber la orice facultate, daca te organizezi bine si nu esti prea pretentios. Insa trebuie sa intelegi ca este cea mai importanta perioada din cariera ta (daca iti doresti una) si ca doua ore de munca in plus pe zi (invatat) timp de 4-5 ani pot insemna mult confort mai tarziu. Ca diferenta intre absolventul de marketing care este distribuitor de produse si castiga 1500 de lei pentru 10 ore de munca lipsite de orice satisfactie si cel care este functionar de top management si castiga 5500 de lei pentru 10 ore interesante de munca este foarte mica: 2-3 ore de invatatura zilnic cativa ani.
Astea sunt sfaturile mele: fa numai facultatea de care te leaga pasiunea, vocatia, dorinta si fa-o cat poti tu de bine, fara sa precupetesti nici un efort. Daca nu vrei, nu poti, nu iti place astfel, mai bine lasa facultatea in pace si gaseste-ti un loc de munca.

| Teardrop a răspuns (pentru Brigaela):

Dacă toţi oamenii ar face facultate din pasiune (mai ales medicina) şi nu pentru bani, ar fi extraordinar!

| BaiatulDePeTPU explică (pentru Brigaela):

Se pune mult accent pe matematica la marketing? Cum sunt la filologie nu prea am avut tangente cu matematica.

| Brigaela a răspuns (pentru BaiatulDePeTPU):

Nu stiu prea bine, nu sunt deloc in domeniu, imi pare rau.