| AnaMaariaa1996 a întrebat:

Intrebare pentru cei care au dat bacul la geografie. Cum este? Cum v-ati pregatit? Cu cat timp inainte? Este greu? Eu am invatat din teorie si lucrez variante dintr-o culegere. In simulare am luat 6.80 sper sa ma descurc si la bac.

1 răspuns:
| TheGoodDr a răspuns:

La geografie e usor la bac. Eu am dat anul trecut si am luat 8.15 si nici nu m-am omorat cu invatatatul. Trebuie sa știi bine capitalele pe harta si tarile. Dupa clima pentru fiecare tara, apele Europei si Romaniei ( adica rauri/fluvii), formele de relief( cate 3 de fiecare tara), si toate formele din România, sa le inveti bine, ca o sa va de-a pe hartă sa le numești. Si caracteristici despre formele de relief pe care le inveti. Fa-ti un portofoliu cu schemele astea si o sa fie ok.