| oanaoa25 a întrebat:

Buna,la liceul Grigore Antipa Botosani se da in clasa 12 proba la o limba straina, pot alege si germana?

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

ÎNAINTE de a da probele SCRISE, vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

Deci, dacă Limba Germană este una dintre limbile străine studiate de tine în clasele 9-12, atunci o poţi alege!

Toate cele bune.

| OnuOnulică a răspuns:

Da, evident că poți alege și germana.

| maria6 a răspuns:

Daca se studiaza la respectivul liceu, da.

| BiTW a răspuns:

Revin tot eu. laughing Da, în cazul în care faci germana în toți cei patru ani de liceu, poți susține proba la limba germană. Doar că evaluatorul va fi doamna cu care faci germana, și în situația asta pentru a obține rezultate cât mai ok cred că e mai indicat să te orientezi spre engleză.

| oanaoa25 explică (pentru BiTW):

rolling on the floor)) Poate nu o sa mai fie pana in clasa 12.