| MaeRii a întrebat:

Buna,licenta la o facultate este obligatorie pentru terminarea facultatii sau poti absolvi o facultate si fara a da licenta, iar aceasta se poate da oricand? Adica ma refer, nu trebuie sa faci din nou anul 3 pentru a da licenta?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Daca termini facultatea cu licenta, inseamna ca esti licentiat intr-un anumit domeniu. Daca nu dai examen de licenta, ramai doar absolvent al unei facultati. Una e sa spui ca esti absolvent de Drept si alta "licentiat in Drept". Stiu ca examenul de licenta se poate amana, dar e bine sa-l dai cand trebuie. Unele lucruri se pot schimba intr-un domeniu si e mai greu sa te pui la zi cu informatiile. Daca amani licenta, risti sa nu o mai obtii, caci nu stii ce planuri are viata cu tine (pleci in afara, schimbi domiciliu). Fa lucrurile la timpul lor, ca sa fie bine. Cat despre perioada maxima de amanare (daca exista), trebuie intrebat la secretariatul facultatii.

| MaeRii explică (pentru dannyel86):

Asa este! Multumesc de raspuns.

1 răspuns: