| erichlemny a întrebat:

Buna
m-am inscris la un curs de basket si as vrea sa stiu regulile
stiu ca daca dai peste mana e fault si daca iesi din teren e OUT

1 răspuns:
| RareşTPUro a răspuns:

-Regula pasilor interzice jucatorului aflat in posesia mingii sa se deplaseze cu ea in brate.

-Regula celor 3 secunde nu permite unui jucator in atac sa stea mai mult de 3 secunde in suprafata de aruncari libere sau sa tina mai mult de 3 secunde mingea in posesia sa, fara s-o bata in podea.

-Regula celor 10 secunde obliga echipa care are mingea sa treaca in acest interval de timp in terenul advers (cu mingea).

-Regula celor 30 de secunde impune echipei in atac sa arunce la cos in timp de maximum 30 de secunde.

Un jucator care comite 5 greseli personate in timpul jocului este eliminat definitiv de pe teren.