| alexutza222 a întrebat:

Ma gandesc sa ma transfer de la anul la liceul la fara frecventa. Eu acum sunt in clasa a 10-a, sunt o eleva buna (printre primii), merg si la olimpiada, dar am multe activitati extrascolare si fac multe cursuri, voluntariat. Idea este ca nu mai pot fizic sa le fac pe toate, asa ca trebuie sa mai reduc din ele, nu renunt la activitatile mele pentru ca sunt foarte importante ptmine, consider ca ma vor ajuta in viata mai mult decat timpul pierdut la scoala(pot invata singura la materiile care ma intereseaza). Se poate ca de la clasa a 11a sa merg la liceu fara frecventa fara intreruperi de an si mai apoi la facultatea de prsihologie sau actorie? Va rog sa-mi raspundeti la intrebare fara bataie de joc sau altceva.Multumesc!

10 răspunsuri:
| Aly07 a răspuns:

Citeste aici si daca nu esti lamurita poti porni un alt post http://forum.softpedia.com/......ntr-aici/.

P.S. Ti-am trimis un mesaj privat.

| Aly07 a răspuns:

Ok, vad ca nu accepti mesaje private, unde te pot intreba cate ceva despre voluntariat?

| Aly07 a răspuns:

Probabil trebuia sa precizez, nu vreau sa te fac sa te razgandesti sau ceva de genul, vreau sa fac voluntariat happy

| vangaelis a răspuns:

Nu exista liceu fara frecventa, dar poti merge la seral sau la frecventa redusa dar nu stiu cat te incanta asta.

| Darius392 a răspuns:

Cauta licee bune la care sa te duci.
P.S.: Pastreaza rezultatele tot asa!
Fuunda?

| alexutza222 explică (pentru Darius392):

Intrebarea era: se poate sa ma transfer de la clasa a 11a la liceu fara frecventa fara intreruperi si apoi(daca iau bacul si il iau sigur) sa fac si o facultate?

| diaac a răspuns:

La liceu nu prea stiu sa fie optiunea fara frecventa. Din pacate, la cele mai multe licee (posibil chiar la toate) prezenta si aparentele conteaza mai mult decat invatarea. Este un mare dezavantaj pentru elevii ca tine care chiar vor si stiu ce vor sa invete, precum si pentru cei care probabil ar invata daca ar fi altfel, dar asta este situatia. Probabil tebuie sa stii pe cine sa intrebi care sa fi auzit de niste posibilitati de liceu mai altfel, dar majoritatea nu stiu si, daca lucrurile nu s-au schimbat extraordinar de mult de cand eram eu la liceu, presupun ca multi profesori ar descuraja ideea din principiu. Am auzit de niste examene care s-ar putea echivala cu bacul dar nu stiu detalii, poate iti echivaleaza examenele si tot iti trebuie liceul... Iti sugerez sa incerci sa gasesti alternative pe www.edu.ro In orice caz, nu cred ca varsta este un impediment. Daca gasesti un liceu cum vrei tu, te poti transfera, mai ales daca nici nu esti in an terminal. Poti da apoi la ce facultate vrei, atata timp cat ai terminat liceul cu bac (sau ai echivalentul acestor criterii). Mult succes!

| tykaboldea a răspuns:

Cati ani ai? Daca esti tanara, din cate stiu eu nu poti face liceul la FFbig grin

| alexutza222 explică (pentru tykaboldea):

Am 16 ani.

| tykaboldea a răspuns (pentru alexutza222):

Un lucru stiu sigur, si daca te duci la FF si daca esti la un liceu normal. Poti da bacul, si poti merge la ce facultate vrei, In functie de media obtinuta.