| ParanoidKidu a întrebat:

Mă simt extrem de îngrijorat pentru anul şcolar ce va urma! Trec clasa a-VIII-a şi când am auzit ce fel se dau examenele şi cum se face media de admitere m-am simţit de parcă tot cerul s-a întunecat pentru mine.Am văzut subiectele de anul ăsta şi nu mi s-au părut grele: la română mă descurc foarte bine pe partea de argumentat la o specie literară şi la gramatică doar că la compuneri imaginative sunt praf( am o profesoară foarte bună de română de la care am avut ce învăţa), la matematică mă descurc foarte bine la algebră şi cât de cât la geometrie, iar la engleză(că vreau să dau pe un profil cu bilingv) mă descurc. Şi la cele trei examene aş vrea să iau minim 9.50 ca să intru pe profil mate-info bilingv engleză la cel mai bun liceu din oraş. Îmi trebuie minim 9.80 ca să intru şi până acum mediile mele anuale sunt: cls a cincea(9.78), cls a şasea (9.93), cls a şaptea(10.00) şi în clasa a opta mă voi lupta să am media generală 10.00. Şi părinţii ca să nu mă mai vadă aşa de îngrijorat mi-au pus meditaţii la română şi mate.Am o exprimare aşa de proastă? Ce ar trebui ssă fac să-mi ridic moralul şi să nu mai fiu aşa de îngrijorat? Mulţumesc mult şi scuze că v-am pus să citiţi atâta.

3 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Buna! Si eu intru intr-a 8-a,si eu am mediile aproximativ egale cu ale tale,si pe mine ma cuprind fiorii cand ma gandesc la ce ma asteapta. Exprimarea ta nu e deloc proasta,stai linistit! Cu meditatii si mai ales daca esti atent in clasa,inveti zilnic, iti faci temele si astea, sigur ai sa te descurci la fel de bine ca pana acum.Totul este sa ai incredere in tine si sa te straduiesti! Bafta in noul an scolar, draga preliceean!happy

| yupiiiiiiiiiiiiii a răspuns:

Daca esti ingrijorat pentru romana, la compunerea aia, nu ar trebui sa fii laughing
Eu acum intru la liceu, am intrat la mate-info cu 9, 77, la romana si eu eram la fel de ingrijorata cu compuneri din alea, dar am luat 9, 70 (pentru ca am gresit un pic la gramatica )
Crede-ma compunerea mea a fost foarte aiurea rolling on the floor dar tot am luat maxim de puncte.
Oricum nu stiu de ce te ingrijorezi in halul asta, dupa mediile tale pari destept, n-ai de ce sa iti faci griji!
Bafta big grin

| Isabellla a răspuns:

Eu am trecut anul acesta intr-a 9-a si la romana nu prea m-am descurcat... la mate a fost mai bine.Dar nu ai de ce sa-ti faci griji sunt foarte usoare trebuie doar sa fii atent la cerinte. In plus cei care nu prea invata nu isi bat prea mult capul cu examenul dar tot vor trece o mare parte dintre ei.Deci tu trebuie doar sa fii relaxat.winking