| ParanoidKidu a întrebat:

Mă simt extrem de îngrijorat pentru anul şcolar ce va urma! Trec clasa a-VIII-a şi când am auzit ce fel se dau examenele şi cum se face media de admitere m-am simţit de parcă tot cerul s-a întunecat pentru mine.Am văzut subiectele de anul ăsta şi nu mi s-au părut grele: la română mă descurc foarte bine pe partea de argumentat la o specie literară şi la gramatică doar că la compuneri imaginative sunt praf( am o profesoară foarte bună de română de la care am avut ce învăţa), la matematică mă descurc foarte bine la algebră şi cât de cât la geometrie, iar la engleză(că vreau să dau pe un profil cu bilingv) mă descurc. Şi la cele trei examene aş vrea să iau minim 9.50 ca să intru pe profil mate-info bilingv engleză la cel mai bun liceu din oraş. Îmi trebuie minim 9.80 ca să intru şi până acum mediile mele anuale sunt: cls a cincea(9.78), cls a şasea (9.93), cls a şaptea(10.00) şi în clasa a opta mă voi lupta să am media generală 10.00. Şi părinţii ca să nu mă mai vadă aşa de îngrijorat mi-au pus meditaţii la română şi mate.Am o exprimare aşa de proastă? Ce ar trebui ssă fac să-mi ridic moralul şi să nu mai fiu aşa de îngrijorat? Mulţumesc mult şi scuze că v-am pus să citiţi atâta.

10 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

E normal să ai emoții.
După cum zici aici, ești bine pregătit și ai note foarte mari. Și eu gândeam la fel, ba chiar am o întrebare pe TPU foarte asemănătoare cu asta (http://www.tpu.ro/......n-asta-o/) poate te vor ajuta răspunsurile care m-au încurajat și pe mine acum un an. Examenul este de nivel mediu, cu rezultatele tale de până acum crede-mă că te vei descurca. Ai un an la dispoziție să repeți ce ai uitat, și acolo unde simți că ai nevoie de îndrumări, fă meditații. Examenul de engleză, de asemenea, este simplu, și faptul că trebuie doar să iei peste 6 îl face și mai simplu. Tot ce contează este să fii atent la fiecare exercițiu în timpul examenului, este mult mai probabil să faci greșeli de neatenție decât pentru că nu știi. Îți garantez că va fi bine.

Succes în noul an școlar.

| LifeFail a răspuns:

Acum un an eram şi eu în situaţia ta. Mă îngrijoram pentru examenele ce se apropiau cu paşi repezi,modelele de subiecte păreau complicate etc. E normal să ai emoţii,pentru că într-o oarecare măsură,de aceste examene depinde intrarea ta la liceu. Respiră adânc,eliberează-te de stresul ăsta,concentrează-te pe obţinerea unei medii mari anul acesta şi pe pregătirea pentru examene.
Mie una subiectele mi s-au părut destul de uşoare, mai ales la matematică. Am luat peste 9, 50 la amândouă.
Nu-ţi face griji pentru română, acolo contează mult ca ideile tale să fie coerente, scrise frumos şi corect gramatical.Este foarte important să îţi spui opinia. Citeşte cărţi de compuneri libere,imaginative,sunt destule şi foarte bune.
Gândeşte pozitiv, doar aşa vei trece peste stres, pregăteşte-te cât mai bine anul acesta şi ai încredere!
Baftă şi numai bine!

| Scherimuvi a răspuns:

Poi se pune 25% din media ta anuala din clasa a V-a pana in aVIII-a
se pune 25% din teze si se pune 50% din evaluarea din clasa a 8-a

| venusdoom a răspuns:

Daca te ai descurcat pana acum la sch si ai asa medii mari nu prea vad de ce ar trebui sa fi stresat? bine...acuma cred ca fiecare a avut emotii pentru examenu din a 8 alaughing, dar o sa fie bineoh go on

| CristiPavel a răspuns:

Nu da vina pe profa de romana, ca sa poti rezolva o problema e nevoie sa-ti asumi responsabilitatea asupra ei:
http://castigatimp.com/nu-da-vina-pe-altii-pentru-problemele-tale/

Apoi, nu-ti face griji si foarte important, sa fii deschis sa accepti si o infrangere. In viata nu poti numai sa castigi si e bine sa fii impacat si cu pierderea.

Ca sa-ti ridici moralul si pentru a te gandi putin la perfectionism, iti recomand sa citesti urmatoarele articole:
http://castigatimp.com/vrei-sa-crezi-ca-poti/

http://castigatimp.com/rezultatele-nu-apar-peste-noapte/

http://castigatimp.com/ai-grija-de-gandurile-tale/

http://castigatimp.com/......ati-viata/

Ca sa iti dezvolti capacitatea de a face compuneri imaginative, e nevoie sa citesti cat mai mult:
http://castigatimp.com/......rsonala-i/

| bells03 a răspuns:

Daca ai mediile alea nu ar trebui sa-ti faci griji pentru examenewinking

| ArtistiqueGS a răspuns:

Hi, eu tocmai am trecut cl a IX -a, crede-ma examenele nu sunt grele, dar in primul rand trebuie sa scapi de emotii si sa te concentrezi, meditatiile sunt destul de bune in aceasta clasa si te ajuta mult. Cred ca ar trebui sa gandesti asa: Pot, pentru ca vreau. Si dupa cum observ eu chiar vrei la un liceu bun deci, ai grija si succestongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Nu mai fi aşa de îngrijorat, totul va fi bine. Eşti un elev foarte bun, nu ai de ce să fii aşa speriat. Nu ai o exprimare proastă, de unde ţi-a venit ideea asta? Uite un pic de ajutor, dacă vrei, dă click pe http://lecturirecenzate.ro/. O să te şi relaxeze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne, bai frate, dar tu mai respiri? Adica apreciez pe cei ce invata, insa din cate ai spus tu aici, denota ca nu esti decat un tocilar ahtiat dupa note! Orice om care are zece (desi rasariti cu notele astea ca vitejii la sfarsitul razboiului), iti dai seama ca are imaginatie! Este imposibil sa ai 10, dar sa fii lipsit de imaginatie! Toate astea inseamna, ti-am spus ca esti un tocilar!
Si astanu ti-o adresez doar fiindca nu mi-esti cel mai drag de pe aici, ci o spun cu sinceritate! Daca vrei sa devii fantastic, desi nu stiu ce atata griji sa intri la cel mai bun liceu, daca intri la un profil de rahat, citeste atunci carti! Muuulte carti! Minim vreo 10 carti ca sa ti se imbogateasca imaginatia si sa scoti ceva pe gura!
Vorbesc serios, asta e solutia, nu tampeniile alea de meditatii cu care vor sa te "ajute" parintii tai!
Asa ca pune mana si citeste si lasa TPU-ul, plus si putina relaxare!
Pe bune acum!winking

| rockmeout a răspuns:

Buna.si eu sunt in aceeasi situatie..trebuie sa dau examenul si am nevoie de note foarte bune.iar eu fac meditatii la romana si mate de la inceputul anului...eu as spune sa nu te ingrijorezi, pentru ca am observat ca ai medii foarte bune pe parcursul anilor, deci vei avea mari sanse sa intri la cel mai bun liceu. insa ar trebui sa lucrezi mai mult variante.astfel vei fi mai stapan pe cunostintele tale.winking