| Lestrange04 a întrebat:

Momentan sunt la filologie si as vrea sa ma transfer la contabilitate. Am fost la secretariatul liceului la care vreau sa ma transfer, nu mi s-a zis nimic de vreun act, decat cand trebuie sa depun ambele cereri. Spuneti-mi, va rog, daca trebuie sa mai dau vreo diferenta si la ce materie. Si cand trebuie sa depun cererile, ca nu mai tin bine minte, ori in ultima saptamana de scoala (cererea la liceul actual) si in vacanta de iarna (cea la liceul la care vreau sa ma transfer) sau ambele in ultima saptamana de scoala?
Eu am auzit ca, daca am media mai mare decat a ultimului intrat nu mai trebuie sa mai dau diferente, dar nu stiu daca e asa. Si media mea e mai mare.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Meseria de contabil este o meserie exacta, unde trebuie sa tii minte o gramada de detalii marunte in legatura cu acte, termene, etc.
Daca nu mai tii bine aminte nici de lucrurile care te privesc direct, atunci cum vrei sa te descurci in evidentele contabile, unde raspunzi si de bani?

| Marbea a răspuns:

Ce vremuri am ajuns, cum se poate transfera de la filologie la o facultate de stiinte exacte? La filologie primeaza romana la contabilitate matematica, iar cele doua nu au nimic in comun. Dar dupa acum observ totul este posibil in ziua de azi.

| Lestrange04 explică (pentru Marbea):

E fix alegerea mea unde ma transfer si de ce happy

| Marbea a răspuns (pentru Lestrange04):

Dar nu ti am sugerat nimic am zis doar ca mi se pare aiurea sa fie posibil un transfer de la filologie la o facultate tehnica. Transfer inseamna ca ai facut 1 an, de ex. la filologie si din anul 2 sa te tansferi la contabilitate, ceea ce nu mi se pare in regula. Dar daca incepi contabilitatea cu anul I atunci e ok. Cred ca n ai inteles ce am vrut sa zic.

| Lestrange04 explică (pentru Marbea):

Eu cred ca tu n ai inteles intrebarea mea, am intrebat strict despre depunerea cererilor si diferente, ce treaba are cu ce au in comun cele doua profiluri? ca ti se pare tie aiurea, nu intereseaza pe nimeni, sincer.