| waXonwaXoff a întrebat:

Ne-a povestit la ore profesorul de romana despre o carte SF in care era vorba despre un savant care a adus un copil din preistorie si a luat o bona care avea grija de el.In timp savantul isi pierde interesul pentru baietel iar intr-o zi cand copilul savantului se juca cu preistoricul, copilul de savant il jigneste iar preistoricul il musca.Savantul doreste sa-l trimit inapoi in trecut iar bona se descide sa fie trimisa in trecut impreuna cu baiatul pentru a avea grija de el.

Cartea e emotionanta, bona renuntand la tehnologie moderna "intorcandu-se" in preistorie pentru a avea grija de baietel.Cartea sau povestea e scrisa de Isaac Asimov. Dau funda cui imi zice titlul cartii.

Răspuns Câştigător
| geo_fili_2006 a răspuns:

Romane SF
În ordine cronologică:
O piatră pe cer (1950)
Pulbere de stele (1951)
Fundația (1951, prima apariție din Enciclopedia Galactică)
Fundația și Imperiul (1952)
Curenții spațiului (1952)
A doua Fundație (1953)
Caverne de oțel (1954)
Sfârșitul eternității (1955)
Soarele gol (1957)
Călătorie fantastică (1966)
Zeii înșiși (1972)
Marginea Fundației (1982, prima sa carte în lista best-seller, după 262 cărți și 44 de ani de activitate)
Roboții de pe Aurora (1983)
Roboții și Imperiul (1985)
Fundația și Pământul (1986)
Călătorie fantastică: destinația creierul (1987)
Preludiul Fundației (1988)
Nemesis (1989)
Căderea Nopții (1990, cu Robert Silverberg, roman bazat pe o povestire scurtă mai veche)
Băiețelul cel urât (1992, cu Robert Silverberg, roman bazat pe o povestire scurtă mai veche)
Fundația renăscută (1993)
Omul pozitronic (1993, cu Robert Silverberg)

sau gasesti pe wikipedia continutul lor----> http://ro.wikipedia.org/wiki/Isaac_Asimov

| waXonwaXoff explică (pentru geo_fili_2006):

Mi-am adus aminte! Baiatul cel urat se cheama!
Mersi geo! Desi nu mi-ai dat mura in gura m-ai ajutat!
Mersiii!

2 răspunsuri:
| Stef44 a răspuns:

Baietelul cel urat happy. Eu am citit cam tot de Asimov. pot sa iti mai recomand 2 autori. Frank Herbert si Robert Silverberg. PS : cartea ta e scrisa de Asimov impreuna cu Silverbergwinking