| joda14 a întrebat:

Daca as vrea sa urmez o cariera in softare, programare, adica pentru calculatore (IT), ce facultate ar trebui sa urmez si ce liceu aici in Bucuresti?

Răspuns Câştigător
| MitroKta a răspuns:

Ce liceu anume nu stiu ca nu sunt din Bucuresti, dar uite ce stiu: la liceu profil de mate-info, daca se poate mate info intensiv. Facultate: Facultatea de matematica si informatica; sau la politehnica- automatica, electronica si telecomunicatii. Sunt mai multe variante, o sa te documentezi pe parcurs. Dar acum ca profil la liceu, tie iti trebuie mate-info, sau mate-info intensiv, cum am mai zis. Profilul asta te ajuta aproape la orice facultate te-ai duce dupa. Pt ca se fac de toate aici. Sa nu mai zic de mate si info ca se fac din belsug.

3 răspunsuri:
| paul55 a răspuns:

Salut,pai in Bucuresti nu stiu ce licee sunt, dar ar trebui sa te duci la un liceu bun care are ca profil si iformatica si la facultatea de mateinfo, funda.

| andreiboy11 a răspuns:

Daca vrei IT inseamna ca stii cat de mult ai de muncit.In Romania NU sunt facultati bune pe domeniul IT insa locuri de munca sunt mii. Daca vrei sa faci ceva serios te sfatuiesc sa te duci la Cluj pentru ca acolo vei gasi si un loc de munca dupa terminarea facultatii.

| joda14 explică (pentru andreiboy11):

DA marog pana ajung eu sa termin facultate o sa dureze ca abia sunt in a 6 da ma pune tata sa ma gandesc ce vreau si pana atunci vad cum a zis si MitroKta ma documentez pe parcurs. Ideea e ca vreau ceva in IT ( programe cum ar fi : antivirusuri, pagini de net, windos, etc.) sau creare de jocuri ca stiam ca si acolo iti trebuie ceva din IT. In afara ori cum ma duc.