| brokxy a întrebat:

Buna, nu stiti daca atunci cand incep facultatea este obligatoriu sa ma prezint sau nu? La telefon mi-au zis,, cursurile vor fi online,, Deci eu incep in 28 se vor face cursuri online direct? Nu se mai tin festivitati? Stiu o fata care mi-a zis ca ea a primit carti de la facultate(anul trecut) dar nu stiu cand imi vor da sau daca imi vor da. Vai.....Imi vine sa mor. Nu cunosc pe nimeni la profilul asta. Fata asta nu prea raspunde(ea e la alt profil) Nu ma ajuta nimeni.Asta e daca nu ma prezint undeva e vina lor nu a mea...Ca nu au anuntat. Comunicare 0. Asa e in Romania. M-a pus naiba sa ma inscriu aici la facultate.

6 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Wa, Succubus, stai usor.
Nu este bai, in prima saptamana oricum nu se face mai nimic, asta in cazul in care nu reusesti.

Daca esti anul 1, de obicei se tine festivitatea, dar asta scrie pe site 100%.
Daca esti an mai mare, nu cred ca trebuie sa mai mergi la festivitate.

Legat de carti, in general, la facultate nu se primesc. Trebuie sa le cumperi. Plus ca nu se face numai dupa carti, desi nu stiu la ce facultate esti.

Comunicare 0, sau nu stii tu unde sa cauti. Nu o sa iti dea nimeni cu lingurita orele si notele. Cand te angajezi ce faci? Astepti sa vina sa te ia?

Nu, nu e asa Romania. Asa este momentul tau de acum. Nu te-a pus naiba sa te inscrii, te-a pus gandul tau cum ca vrei o facultate. Asta nu are absolut nicio legatura cu prima zi sau cu faptul ca iti merge tie "rau", cand desi... nu este nicio problema.

Cum am zis, in prima saptamana nu este graba. Cauta pe site-ul lor detalii. Uita-te si la orar.

Bafta!

| NLS a răspuns:

Si ce pierzi daca trimiti un eMail ACUM / maine dimineata la prima ora secretariatului facultatii?
Cu siguranta vor fi atat de binevoitori sa iti raspunda in2-3 cuvinte DACA si UNDE trebuie sa te prezinti in prima zi.

| Sn4k3 a răspuns:

Calmeaza-te ca nu-i sfarsitul lumii. La faza cu comunicarea 0 sa te obisnuiesti, iar cat despre program, cauta grupul de Facebook al facultatii si ar trebui sa ai acolo informatii.

| brokxy explică (pentru Sn4k3):

Am intrebat nu mi-a raspuns nimeni. Asta e...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ce facultate ești? Ești cumva la Ase (întreb pentru ca ai spus ca începi pe 28)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La facultate trebuie sa ai mare grija. Uneori poate sa fie vorba de ceva super important si nimeni sa nu te anunte. Ei au pretentia ca noi sa stim tot, asa, prin telepatie daca se poate.