| Hieer a întrebat:

Bună,

Nu știu dacă există vreo soluție sau idk ceva care să mă ajute, însă după ce învăț ceva pentru școală, gen o lecție, uit totul după 2-3 zile. Trebuie să repet o dată la 4-5 zile ca să mai rețin cât de cât din lecție. Mă sperie asta, fiindcă o să am examene și nu o să pot învăța totul în ultima zi, ca să rețin pentru a doua zi, pentru examen.
Am luat și MemoPlus, însă nu a avut efect, absolut niciunul.
Cred că este și din cauza modului în care învăț, și anume mecanic, fără pic de logică.
So, există vreo soluție sau vreun mod prin care pot reține mai mult timp sau prin care să îmi schimb modul ăsta de învățat?
Mulțumesc! happy

6 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Trebuie sa pui logica in tot ce inveti altfel e grav. Si lasa Memo Plus, eu unul nu as avea incredere.

| Hieer explică (pentru T0T):

Oh, am luat doar o cutie acum nu știu câte luni.laughing Nu e ca și cum aș lua MemoPlus în fiecare zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa inveti teoria. Apoi iti pui intrebari ( ce inseamna asta etc) si te documentezi suplimentar ( asta e optional). O idee chiar buna ar fi sa scrii lectia sau sa-ti conspectezi, adica sa te bazezi mult pe informatiile esentiale. Succes!

| pisicutzza990 a răspuns:

Dar tu cum inveti? Adica in gand? Eu de exemplu inainte invatam in gand, dar de 2-3 luni nu mai retin nimic si acum invat cu voce tare si retin lectiile multe zile/saptamani. Sau poti sa iti scrii pe o foaie lectia cu, cuvintele tale si asa o sa inveti mai usor.Succes!

| Honeyyy a răspuns:

Aceeasi problema si la mine. Miercuri am de dat o restanta si 400 de pagini de invatat laughing)

| Me4ever1 a răspuns:

Problema ta este, cum ai spus, nu cu memoria, ci cu modul in care inveti. Inveti mecanic. Ce poti face ca sa nu mai inveti mecanic? Incearca sa intelegi ce citesti, la inceput o sa fie mai greu, dar apoi o sa mearga din ce in ce mai bine. Sper ca te-am ajutat happy