| Erin28 a întrebat:

Salutare!
Am o problema foarte mare. Simt că nu o sa iau bacul. Deși am învățat tot anul, am învățat constant și la simulare am luat media 9, 6, acum, când îmi repet materia, nu îmi amintesc absolut nimic. La istorie, nu știu decât 2 lecții, și nici pe alea nu mi-le amintesc așa cum trebuie. La romana, mai am patru opere de învățat. Chiar nu știu ce e cu mine. Citesc o zi întreagă o lecție, dar nu îmi amintesc nimic din ea. Și nici măcar nu mai am timp în aceste patru zile care mai sunt sa mai repet ceva. Nu știu ce o sa mă fac. Toată familia mea tipa la mine și toti îmi spun că nu vreau sa învăț, nu că nu pot. Chiar nu știu ce să fac. M-am apucat de mult timp sa repet, înainte să intru în vacanță, dar nu am reușit să fac prea multe, pentru ca învăț forate încet. Nu știu de ce nu îmi amintesc nimic din ce am învățat înainte pentru teze, teste. Îmi este frica sa merg la examen, îmi e frica de faptul că nu o sa promovez, că nu o sa iau nici măcar media 5. Mă gândesc să nu merg acum. Mă gândesc sa nu mai dau deloc, daca nu sunt in stare sa rețin niste chestii simple. Cum se poate că dacă am știut toate lecțiile astea, sâni îmi mi amintesc nimic din ele, absolut nimic? Uneori, când citesc am impresia că nici nu înțeleg ca înainte. Și nu știu ce să fac.
Voi vă simțiți așa?

17 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Relaxeaza te nu te mai stresa. Mergi la examen si vezi tu ce va fi. Poate iti vei aminti, poate vei avea noroc, si daca nu iei examenul nu e un capat de tara dar eu cred ca o sa il iei.

| Erin28 explică (pentru Emma30555):

Ghici : nu prea mi-am amintit eseul la bac azi. Și fără o nota mare e un capăt de țară, pentru că majoritatea facultăților care au admitere pe baza de dosar au și medii foarte mari.

| Emma30555 a răspuns (pentru Erin28):

Important este sa il iei, vei gasi o facultate, probabil particulara care sa te primeasca, nu inseamna ca doar cei cu note mari vor intra. Si daca te consumi ce rezolvi?

| VoidEternal a răspuns:

Să nu cumva sa faci greșeala capitala sa nu te duci.

Dacă ai învățat o să fie bine. Sunt doar emoțiile și oboseala. O să fie ok.

| Erin28 explică (pentru VoidEternal):

Am incercat sa îmi repet lecțiile, făcând teste, dar nu mai știu nimic. Eu că și cum mi s-a șters tot din creier. Mai sunt doar patru zile, când învăț eu tot acum? Toi profesorii mă băteau la cap că dacă înveți pe timpul anului școlar, o să îți fie mai ușor să repeți Laura, in doua, trei zile termini. Dar nu e adevărat. Mă chinui la istorie de trei săptămâni și nu știu mai nimic.

| VoidEternal a răspuns (pentru Erin28):

Informatia e acolo, nu are cum sa se stearga cu totul de la simulare pana acum. In starea de concentrare de la examen o sa-ti aduci aminte ce ai invatat.
Ai avut vreun eveniment traumatic recent? O trauma poate avea genul asta de efecte dar daca nu s-a intamplat nimic deosebit iti vei aduce aminte.

| Erin28 explică (pentru VoidEternal):

Nu nimic. Doar că nu îmi amintesc, și îmi e foarte greu sa repet.

| Nirvanaaa a răspuns:

Eu ma simt asa la fiecare examen de la facultate laughing. Și aveam unele de la care ieșeam și trăiam cu impresia ca pic și luam 9 sau chiar 10. Multora li se întâmplă asta. Rar am văzut oameni siguri pe ei la examen.
În niciun caz sa nu lipsești. Crede-ma știi foarte multe și când vei avea hârtia în fata vei scrie garantat.
Du-te acolo cu mult curaj, nu uita sa te odihnești corespunzător, repeta materia și va fi bine. Succes!

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Nirvanaaa):

A și încă un sfat, când citești materia ca sa nu mai stai sa te gândești ca pici, ca nu știi și alte cele, citește cu voce tare ca și cum ți-ai explica ție sau altcuiva. E o metoda mai forțată ca sa te concentrezi.

| mi25 a răspuns:

Din cauza stresului iti creezi un disconfort care te face sa crezi ca nu vei reusi. Sa vezi ca atunci cand primesti subiectul, toate cunostintele acumulate pentru acesta "curg" (vin) in memorie.

| Erin28 explică (pentru mi25):

Daca acum stiu o singură lecție la istorie, nu cred că mai a timp sa mai învăț.

| mi25 a răspuns (pentru Erin28):

Asta e adevarat!

| LordCristobal a răspuns:

Salut!
Probabil te-ai suprasolicitat și ai făcut oboseala psihica. Exista și posibilitatea că stresul acumulat să îți afecteze performanta de memorare.
Acum ai tras o sperietura mare și ai intrat în stare de șoc.Incearca sa conștientizezi problema, să te relaxezi că să ieși din starea de șoc.Invata puțin câte puțin în fiecare zi și când ești liber mai ieși seara afară la o plimbare că sa te relaxezi.
Nu cred că are sens sa nu te duci la bac.Pai la Bac daca rezolvi bine subiectele unu și doi poți avea o nota de trecere asigurată.

| Erin28 explică (pentru LordCristobal):

Da, de trecere, care nu îmi asigura niciun loc bugetat la facultate. Adică, merg degeaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consuma nuci, struguri, pere și cacao să îți îmbunătățești funcția cognitivă, și culcate intre 00:00 și 02:00, de preferat la 22:00, probabil dormi la ore târzii și ai deficit de melatonina, aceasta combate cel mai eficient stresul cotidian și se eliberează de către creier natural între orele 22:00 și 02:00 la adulți

| Mavni a răspuns:

Mai ai cateva zile pana la examen. OPRESTE-TE! Esti suprasolicitat. Si vei face varza din mintea ta si din lucrari. Odihneste-ti mintea zilele ce au mai ramas si totul va fi bine.
Succes!

| Erin28 explică (pentru Mavni):

Aș vrea eu sa fie bine. Dar nu e niciodată bine. Daca nu îmi amintesc nicio lecție, cum sa mă duc așa?