| LysaLysa a întrebat:

O sa incep clasa a 12-a si facultatea la care ma gandesc este cea de limbi si literaturi straine pentru ca pe perioada liceului de asta m-am ocupat mai mult-limbi straine. M-am informat cat am putut desi sunt inca taaare nedumerita. Intrebarea mea de acum este daca imi pot alege araba cu franceza. Din ce am inteles ar trebui sa dau examen la ambele(cu franceza ma descurc), doar ca eu NU am NICIO treaba cu araba, si vreau sa o invat de la 0 la facultate.

In concluzie, ca sa dau la acesta sectie, trebuie sa stiu araba dinainte?

Răspuns Câştigător
| alexa299 a răspuns:

Poti da examen la romana si la franceza.
mai multe detalii aici. scrie ca poti alege sa dai admitere ori la araba si franceza, ori la una din limbile mentionate, printre care si romana.

4 răspunsuri:
| StefanFlorin1990 a răspuns:

Probabil te gandesti sa dai la o facultate de Litere, nu de limbi laughing), daca vrei sa urmezi o astfel de facultate, va trebuii sa mai exersezi la exprimare. Am inteles ca ar exista o astfel de sectie la Facultatea de Litere din cadrul Universitatii Bucuresti, cu siguranta vei da examen de admitere la limba franceza insa cu araba nu stiu exact ce sa-ti raspund. Fiecare universitate, chiar si facultate are autonomie proprie, a caror condecere decide conditiile de admitere, referitor la limba araba, nefind o limba de circulatie in Romania, probabil ca nu vor aplica nici un test de limba. Cel mai bine e sa suni la secretariatul universitatii la care doresti sa aplici si sa ii intrebi pe ei.

| LysaLysa explică (pentru StefanFlorin1990):

Nu, vreau sa dau la o facultate de limbi straine, nu de litere :) (http://www.unibuc.ro/facultati/limbi/). Nu inteleg ce are exprimarea mea, dar in fine, nu neg, poate nu e dintre cele mai clare. Daca eu trebuie sa mai exersez la exprimare, tu trebuie sa exersezi la gramatica :) ("va trebuii"). Oricum, mersi de raspuns.